Syria: Z Hims ewakuowano pierwszą grupę mieszkańców

Z syryjskiego miasta Hims ewakuowano pierwszą grupę mieszkańców na mocy porozumienia uzgodnionego między ONZ a władzami w Damaszku. Trzy autokary z uchodźcami dotarły do punktu kontrolnego poza miastem.

Konwój był eskortowany przez oddziały wojska i policji. ONZ poinformowało, że do godzin popołudniowych ewakuowano ze Starego Miasta około 80 osób. Te informacje potwierdziła syryjska telewizja państwowa. Władze w Damaszku i grupy pomocowe szacują, że z miasta wyprowadzonych będzie około 200 mieszkańców.

Władze w Damaszku podkreśliły, że ewakuowani mieszkańcy otrzymają pomoc medyczną i schronienie. Zapewniły też, że ci, którzy postanowią zostać w mieście, dostaną wsparcie humanitarne. Oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że ma przygotowane transporty z żywnością dla około 2500 mieszkańców. Zapasy mają im wystarczyć na mniej więcej miesiąc. WFP zapewnia, że może je dostarczyć w sobotę.

MSZ Rosji ogłosiło wcześniej, że w Hims rozpoczyna się zawieszenie broni, którego celem jest umożliwienie ewakuacji. Rosja zapewniła, że porozumienie zawarte pomiędzy władzami lokalnymi a koordynatorem pomocy humanitarnej ONZ w Syrii było możliwe dzięki energicznym działaniom rosyjskiej ambasady w Damaszku.

Hims jest jednym z najgorętszych punktów syryjskiego konfliktu zbrojnego. Od ponad 18 miesięcy 13 dzielnic w starej części tego miasta, traktowanego jako centrum rewolucji, jest otoczonych przez siły rządowe. Według obrońców praw człowieka w historycznym centrum miasta uwięzionych jest ok. 2,5 tys. wygłodzonych ludzi.

Agencje prasowe podkreślają, że ewakuacja ludności ze starych części Hims będzie pierwszym gestem humanitarnym syryjskiego reżimu od zakończenia pierwszej rundy negocjacji, która odbyła się pod koniec stycznia w Szwajcarii.

Pod egidą ONZ delegacje władz w Damaszku i rebeliantów negocjowały w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z centrum Hims, jednak rozmowy zakończyły się bezowocnie. Opozycja domagała się, aby umożliwiono dostarczenie pomocy humanitarnej, a rząd zaproponował ewakuację kobiet i dzieci.

Stany Zjednoczone apelowały do rządu syryjskiego, by wyraził zgodę na ewakuację wszystkich cywilów z oblężonego miasta i nie ograniczał jej tylko do wybranych grup.

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku i według syryjskich działaczy praw człowieka dotychczas kosztował życie ponad 136 tys. ludzi.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl