Syria: Tureckie siły zbrojne wkroczyły na obrzeża miasta Manbidż

Tureckie siły zbrojne wkroczyły w poniedziałek na obrzeża miasta Manbidż na północy Syrii w ramach umowy między Ankarą i Waszyngtonem, dotyczącej wycofania się kurdyjskich milicji z tego miasta – poinformował premier Turcji Binali Yildirim.

Turecka armia poinformowała na Twitterze, że żołnierze tureccy i amerykańscy rozpoczęli patrole w północnej Syrii. Jak zaznaczono w oświadczeniu patrole są prowadzone niezależnie od siebie wzdłuż granicy między Manbidżem a obszarem, nad którym Turcja przejęła kontrolę podczas operacji „Tarcza Eufratu”.

Według szefa MSZ Turcji Mevluta Cavusoglu tureccy żołnierze będą stopniowo wchodzili do Manbidżu.

W ramach porozumienia Turcji z USA kurdyjskie milicje w Syrii, czyli Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), kiedy wycofają się z miasta Manbidż, zostaną rozbrojone. Na początku czerwca Cavusoglu poinformował, że wspólna praca nad tzw. mapą drogową, która została zatwierdzona przez sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, zostanie przeprowadzona w ciągu sześciu miesięcy.

Ankara wielokrotnie ogłaszała, że zamierza przeprowadzić operację zbrojną na całych kontrolowanych przez Kurdów terytoriach w północnej Syrii.

Pierwsza turecka operacja w Syrii trwała od sierpnia 2016 do marca 2017 roku; prowadzono ją na północy Syrii, nosiła kryptonim „Tarcza Eufratu” i była wymierzona w tzw. Państwo Islamskie i YPG.

Dla Waszyngtonu YPG to główny sojusznik w walce z ISIS w Syrii, a Ankara uznaje YPG za organizację terrorystyczną, która należy do zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Jak podkreśla Reuters, Manbidż jest potencjalnym „punktem zapalnym”, ponieważ oprócz Amerykanów stacjonują tam rządowe wojska syryjskie, kurdyjskie milicje i syryjscy rebelianci.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl