Syria: Ponad 400 osób ewakuowano z Hims

Co najmniej 420 cywilów zostało w niedzielę ewakuowanych z oblężonych dzielnic syryjskiego miasta Hims – powiadomiły lokalne władze. Operacja, odbywająca się zgodnie z porozumieniem zawartym między ONZ a władzami syryjskimi, trwa nadal.

Gubernator Talal al-Barazi powiedział, że z dzielnic leżących na obszarze starego miasta w Hims ewakuowano 420 osób i operacja jest kontynuowana. Reuters podaje, że liczba ewakuowanych przekroczyła 500, a według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w niedzielę wyprowadzono z miasta „setki cywilów”.

Na kadrach pokazanych przez libańską telewizję Al-Majadin widać kobiety, dzieci i osoby starsze, którym pomagają pracownicy ONZ i syryjskiego Czerwonego Półksiężyca.

– Brakowało wszystkiego, wszystkie dzieci były chore, nie mieliśmy nic do picia – powiedziała jedna z kobiet, otoczona przez troje dzieci i wyglądająca na wycieńczoną.

Jeden z mężczyzn, pytany przez dziennikarza, ile czasu spędził w oblężonej dzielnicy, odparł: „Dwa lata i cztery miesiące”. Ataki na Hims trwają od pierwszych miesięcy konfliktu zbrojnego w Syrii, który rozpoczął się w marcu 2011 roku.

Według władz lokalnych ekipy organizacji humanitarnych dostarczyły w niedzielę pomoc dla tych mieszkańców, którzy pozostają w Hims.

Niedziela jest ostatnim dniem rozejmu w Hims, który miał umożliwić dostarczenie pomocy. Od ponad 18 miesięcy 13 dzielnic w starej części tego miasta, traktowanego jako centrum rewolty przeciw syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, jest oblężone przez siły rządowe. Według obrońców praw człowieka w historycznym centrum miasta uwięzionych jest ok. 2,5 tys. głodujących ludzi.

PAP 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl