Prezydent USA zapowiada siłową odpowiedź na atak chemiczny w Syrii

Stany Zjednoczone odpowiedzą rozwiązaniem siłowym na atak chemiczny w Syrii – zapowiedział w poniedziałek prezydent Donald Trump. „USA mają przed sobą wiele opcji militarnych, gdy chodzi o Syrię. Wybiorę jedną z nich w poniedziałek w nocy lub wkrótce” – dodał.

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami poprzedzającego naradę z najwyższym dowództwem wojskowym Stanów Zjednoczonych, Donald Trump zaznaczył, że czynniki militarne USA przeanalizowały w trakcie weekendu możliwe odpowiedzi na atak chemiczny w Syrii i teraz pozostał już tylko wybór jednej z nich.

W podobnym tonie wypowiedziała się amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley, która obiecała, że będzie dążyć do tego, by Rada Bezpieczeństwa przegłosowała we wtorek rezolucję ws. ataku chemicznego w Syrii.

„Stany Zjednoczone odpowiedzą na śmiercionośny atak chemiczny w Syrii niezależnie od tego, czy Rada Bezpieczeństwa zdecyduje się działać czy też nie” – oświadczyła wcześniej.

„Przyszedł moment, gdy świat musi zobaczyć, że sprawiedliwości stało się zadość” – wskazała Nikki Haley w swym wystąpieniu podczas zorganizowanej w poniedziałek w trybie pilnym – m.in. na wniosek Polski – sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. ataku chemicznego w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj