fot. pixabay.com

Armia USA: przeprowadzono atak wyprzedzający arsenał Huti

Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) poinformowało dziś rano o przeprowadzeniu wyprzedzającego uderzenia na gotowe do odpalenia pociski rakietowe i drony jemeńskich separatystów Huti.

Huti, wspierana przez Iran grupa terrorystyczna, przygotowała do wystrzelenia trzy nawodne bezzałogowce, dwie przeciwokrętowe rakiety manewrujące, zaś w powietrzu znajdował się już dron szturmowy, który – zdaniem CENTCOM – „stanowił bezpośrednie zagrożenie” dla statków handlowych i okrętów wojennych znajdujących się w rejonie Morza Czerwonego.

Działania sił zachodnich zostały podjęte w „celu ochrony wolności żeglugi oraz zwiększenia bezpieczeństwa wód międzynarodowych dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i statków handlowych” – podsumował CENTCOM.

Poprzedniego dnia CENTCOM informował o zniszczeniu dwóch dronów kamikadze oraz o wystrzeleniu przez jemeńskie ugrupowanie rakiety balistycznej. W ciągu weekendu Huti uderzyli w brytyjski statek Rubymar, w wyniku czego na wodach Morza Czerwonego utworzyła się plama ropy o długości ponad 40 kilometrów.

Rebeliancki ruch jemeńskich Huti od listopada ubiegłego roku ostrzeliwuje statki handlowe, twierdząc, że stanowi to wsparcie dla walczących z Izraelem palestyńskich terrorystów z Hamasu. Ich ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej zaburzyły funkcjonowanie międzynarodowego transportu (przez Morze Czerwone przepływa około 12 proc. światowej wymiany handlowej) oraz nasiliły obawy o rozprzestrzenienie się palestyńsko-izraelskiego konfliktu zbrojnego na cały obszar Bliskiego Wschodu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl