USA: Trump dogania Hillary Clinton w sondażach

Notowania republikańskiego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wzrosły ostatnio w sondażach. Komentatorzy oceniają, że znowu ma on szanse w konfrontacji z kandydatką Demokratów Hillary Clinton podczas listopadowych wyborów.

Według opublikowanego w czwartek sondażu dziennika „Los Angeles Times”, gdyby wybory odbyły się dziś, na Donalda Trumpa oddałoby głos 47 proc. Amerykanów, a na Hillary Clinton – 41 proc. Tydzień temu jego przewaga w tym badaniu wynosiła niespełna 2 punkty procentowe.

Indeks Real Clear Politics, obrazujący średnią z kilku najważniejszych sondaży, pokazał w środę, że różnica poparcia na korzyść Clinton stopniała do 2 punktów procentowych. Miesiąc temu wynosiła około 10 punktów procentowych.

Kandydat Republikanów na prezydenta prowadzi obecnie nie tylko w sondażu „Los Angeles Times”, lecz także w kilku ważnych „wahających się” stanach. Według ankiety przeprowadzonej przez Uniwersytet Monmouth, ma on większe poparcie niż Clinton w stanie Nevada. Jednocześnie w Ohio sondaż Bloomberg Politics daje mu przewagę 5 pkt proc., a na Florydzie – 3 pkt proc. Podobne wyniki dał sondaż telewizji CNN.

Obliczenia głosów elektorskich, które decydują o wyniku wyborów w USA, nadal wskazują, że na wygraną może liczyć Clinton – dostanie 273 głosów, podczas gdy Trump – 191. I tu jednak przewaga demokratycznej kandydatki się zmniejszyła i tendencja jest dla niej niekorzystna.

Zdaniem komentatorów wpłynęły na to ostatnie potknięcia i problemy Hillary Clinton. Tydzień temu powiedziała, że połowa wyborców Donalda Trumpa to ludzie „godni pożałowania – rasiści, ksenofobi, seksiści, homofobi i islamofobi”. Oznaczałoby to, że kandydatka Demokratów napiętnowała w ten sposób około 10 milionów Amerykanów. Trump i jego zwolennicy domagają się od niej przeprosin.

Ponadto w niedzielę ujawniono, że Clinton jest chora na zapalenie płuc. Jej sztab ukrywał to przez kilka dni i ujawnił diagnozę, dopiero gdy Hillary zasłabła w czasie uroczystości 15. rocznicy ataku terrorystycznego na USA w Nowym Jorku. Przerwała swoją kampanię na kilka dni, odwołując m.in. planowaną podróż do Kalifornii.

Trump tymczasem w ostatnich tygodniach uniknął gaf i stonował retorykę, starając się dotrzeć do wyborców umiarkowanych i mniejszości etniczno-rasowych, jak Latynosi i Afroamerykanie. Po przejęciu kierownictwa jego kampanii przez Kellyanne Conway wykazuje większą dyscyplinę i przemawia na ogół z telepromptera.

Według niektórych komentatorów zdobył punkty także swoją wizytą w Luizjanie po powodzi w tym stanie, a nawet nagłą podróżą do Meksyku, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Enrique Peną Nieto i rozmawiał z nim o zabezpieczeniu granicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl