Syria oskarża Turcję o eskalację napięć

Syryjska armia oskarżyła we wtorek Turcję, że zestrzeliwując w poniedziałek jej śmigłowiec, dążyła do zaostrzenia napięcia na granicy syryjsko-tureckiej. Według Damaszku śmigłowiec patrolował granicę i omyłkowo znalazł się w tureckiej przestrzeni powietrznej.

„Pochopna reakcja strony tureckiej, biorąc pod uwagę fakt, że śmigłowiec zawracał i nie wykonywał zadań bojowych, odsłania prawdziwe intencje” Ankary, czyli zaostrzenie napięcia – głosi komunikat armii syryjskiej. W oświadczeniu podkreślono, że maszyna znalazła się w tureckiej przestrzeni powietrznej „na krótkim odcinku” i w wyniku pomyłki.

Armia poinformowała również, że śmigłowiec patrolował granicę, by monitorować, czy przekraczają ją syryjscy rebelianci. Turecki wicepremier Bulent Arinc informował w poniedziałek, że zestrzelony został śmigłowiec Mi-17, który wleciał na odległość dwóch kilometrów w turecką przestrzeń powietrzną. Maszyna spadła po syryjskiej stronie granicy. Według mediów tureckich dwaj członkowie załogi wyskoczyli ze spadochronami i wylądowali bezpiecznie, ale zostali zabici przez siły opozycji syryjskiej.

Turcja jest jednym z państw opowiadających się za interwencją zbrojną w Syrii, gdzie od 2,5 roku trwa powstanie przeciw rządom prezydenta Baszara el-Asada. W konflikcie Ankara popiera rebeliantów. Szef MSZ Turcji Ahmet Davutoglu oświadczył w poniedziałek, że po zestrzeleniu śmigłowca „nikt nie ośmieli się ponownie w jakikolwiek sposób naruszyć granic Turcji”. Granica syryjsko-turecka liczy około 900 km.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl