fot. flickr.com

Syria: 7 tys. zabitych i ok. 150 tys. rannych (bilans MsF)

Siedem tysięcy zabitych i prawie 155 tys. rannych wskutek wojny w Syrii odnotowały w 2015 r. szpitale finansowane przez Lekarzy bez Granicy (MsF) – wynika z raportu organizacji. Te placówki stanowią niewielką część szpitali i przychodni w Syrii.

Jak sprecyzowano, kobiety i dzieci stanowią między 30 a 40 proc. ofiar, co „sugeruje, że strefy zamieszkane przez cywilów stale były celem bombardowań lub ataków innego typu”.

MsF informuje, że szczyty rejestracji zgonów i rannych zbiegały się z „wieloma wielkimi ofensywami wojskowymi i przystąpieniem sił rosyjskich, francuskich i brytyjskich do konfliktu Syrii”.

Organizacja podkreśliła, że bilans jest „szczególnie niepokojący”, ponieważ „70 szpitali i prowizorycznych ośrodków leczniczych, korzystających z regularnej pomocy ze strony MsF, stanowi jedynie niewielką część obiektów medycznych w Syrii”.

Z raportu wynika też, że w rezultacie ponad 90 nalotów i ostrzałów rakietowych ucierpiało ponad 60 obiektów wspieranych przez MsF; 12 spośród nich zostało całkowicie zniszczonych, a ok. 80 członków personelu medycznego zginęło lub odniosło obrażenia.

„Po pięciu latach wojny w Syrii infrastruktura medyczna została zdewastowana” – zaznaczyła organizacja.

W raporcie przywołała także ataki o charakterze „podwójnego uderzenia”, których celem byli ratownicy medyczni i do których doszło krótko po pierwszym ataku, gdy już udzielano pomocy medycznej ofiarom. „Obowiązek ochrony cywilów przed działaniami wojennymi nie jest respektowany” – podkreślili autorzy, zaznaczając, że szkoły, szpitale, meczety i targowiska „są z rozmysłem” atakowane, co stanowi „naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

W poniedziałek ostrzelanych zostało pięć placówek medycznych, w tym jedna wspierana przez Lekarzy bez Granic, i dwie szkoły w Aleppo i Idlibie na północy Syrii. Śmierć poniosło ok. 50 ludzi – informowała ONZ.

PAP/RIRM

drukuj