fot. flickr.com

Syria: 42 cywilów zginęło w nalotach koalicji na więzienie IS

W poniedziałkowych nalotach międzynarodowej antydżihadystycznej koalicji dowodzonej przez USA na więzienie Państwa Islamskiego (IS) na wschodzie Syrii zginęło co najmniej 42 cywilów i 15 dżihadystów – podało dziś Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

„W przeprowadzonym w poniedziałek o świcie bombardowaniu, którego celem było więzienie IS w mieście al-Majadin, zginęło 42 osadzonych cywilów i 15 dżihadystów, w tym więźniowie i strażnicy” – powiedział AFP szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Celem nalotów był budynek wykorzystywany przez bojowników IS jako więzienie. Al-Majadin to miasto leżące w prowincji Dajr-az-Zaur – większość jej obszarów pozostaje pod kontrolą Państwa Islamskiego i jest regularnie bombardowanych nie tylko przez koalicję, lecz także przez syryjskie i rosyjskie lotnictwo.

Według źródeł Obserwatorium dżihadyści wynieśli ciała ofiar na ulicę.

Międzynarodowa koalicja prowadzi w Syrii i Iraku operację przeciwko Państwu Islamskiemu. W ciągu ostatnich miesięcy w jej nalotach zginęło wielu dowódców IS.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 320 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

PAP/RIRM

drukuj