fot. PAP/EPA

ONZ: Ponad milion uchodźców z Syrii przebywa w Libanie

Liczba uchodźców, którzy zbiegli z Syrii do sąsiedniego Libanu przekroczyła milion – poinformował w czwartek ONZ nazywając to „niszczycielskim kamieniem milowym” w historii obu krajów. ONZ zwraca uwagę, że dziennie do Libanu przybywa 2,5 tysiąca uchodźców. 

Trzy lata po rozpoczęciu konfliktu w Syrii Liban stał się państwem, w którym znajduje się największa liczba uchodźców przypadających na jednego mieszkańca – alarmuje ONZ. Przypomina jednocześnie, że w państwie zamieszkałym przez 4,5 miliona obywateli przebywa obecnie ponad milion uchodźców z ogarniętego wojną państwa.

– Będzie to miało ogromny wpływ na kraj. Dla Libanu, małego państwa targanego wewnętrznymi problemami, może to mieć szokujące konsekwencje – powiedział szef agencji ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii poinformowało we wtorek, że w wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 150 tysięcy ludzi. Działacze Obserwatorium twierdzą, że udokumentowali śmierć 150 344 osób, w tym cywilów, rebeliantów oraz członków sił rządowych, a także członków prorządowych milicji i walczących z reżimem zagranicznych bojowników.

Konflikt w Syrii rozpoczął się od pokojowych protestów w marcu 2011 r. przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada i szybko przekształcił się w zbrojną rebelię.

PAP

drukuj