(fot.PAP/EPA)

Ławrow: Rezolucja ONZ o Syrii bez odwołań do rozdziału 7 Karty NZ

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie syryjskiej broni chemicznej nie będzie zawierać odniesień do rozdziału 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącego sankcji i akcji militarnych – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

„Rezolucja, która powinna zatwierdzić decyzję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) nie będzie opierać się na rozdziale 7; powiedzieliśmy o tym wyraźnie w Genewie” – wskazał Ławrow po spotkaniu w Moskwie ze swym francuskim odpowiednikiem Laurentem Fabiusem.

Według szefa rosyjskiej dyplomacji w rezolucji „będą zawarte zobowiązania Rady Bezpieczeństwa ONZ, by w regularnym trybie kontrolować proces realizowania decyzji OPCW”.

„Jeśli będą przypadki odmowy współpracy, albo pojawią się informacje o przeszkodach z czyjejkolwiek strony, lub nie daj Boże, informacje o użyciu przez jakąś stronę broni chemicznej, wtedy Rada Bezpieczeństwa będzie rozpatrywać tę sytuację” – powiedział Ławrow.

Jak informowano po uzgodnieniach między Rosją i USA osiągniętych w sobotę Genewie, a dotyczących zabezpieczenia i następnie zniszczenia syryjskiej broni chemicznej do połowy 2014 roku, uchylanie się od realizacji tego planu grozić miało reżimowi w Damaszku sankcjami ONZ zgodnie z rozdziałem 7 Karty NZ.

PAP

drukuj