Świętokrzyskie: Ruszają projekty wsparcia dla 1,6 tys. bezrobotnych

Ok. 1,6 tys. bezrobotnych mieszkańców woj. świętokrzyskiego powyżej 30. roku życia będzie mogło skorzystać z kursów i szkoleń zawodowych oraz staży u pracodawców, w ramach projektów realizowanych z unijnego programu regionalnego. W pierwszym konkursie zarezerwowano na ten cel 20 mln zł.

Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach (WUP) rozstrzygnął w kwietniu pierwszy w nowym okresie programowania – obejmujących lata 2014-2020 – konkurs, na dofinansowanie projektów wspierających zatrudnienie bezrobotnych po trzydziestce. WUP wybrał 22 instytucje, które będą realizowały przedsięwzięcie – właśnie rozpoczynają one nabory do swoich projektów.

„W projektach są miejsca dla 1,6 tys. uczestników. Największe szanse w naborze mają bezrobotni po 50. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach, mające najwyżej średnie wykształcenie oraz długotrwale bezrobotni – czyli pozostające bez pracy co najmniej rok, w ciągu ostatnich dwóch lat” – wyjaśnił Paweł Lulek z WUP.

Każdy uczestnik projektu zostanie poddany diagnozie predyspozycji zawodowych, a na jej podstawie będzie przygotowany dedykowany bezrobotnemu tzw. Indywidualny Plan Działania.

Projekt zakłada także pracę z doradcą zawodowym, który pomoże w przygotowaniu bezrobotnego do wejścia lub powrócenia na rynek pracy. Dobór szkolenia będzie zależał od predyspozycji i oczekiwań uczestnika projektu, jak również zapotrzebowania rynku pracy” – dodał Lulek.

Instytucje, które będą realizowały przedsięwzięcie, przygotowały ofertę szkoleń, w zawodach związanych z takimi branżami jak: budowlana, remontowa, metalowa, socjalna (kursy opieki nad osobami starszymi), gastronomiczno-hotelarska, handlowa, ochroniarska i administracyjna.

Po ukończeniu kursów, ich uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności. Dodatkowo każda osoba będzie miała zagwarantowany trzymiesięczny lub sześciomiesięczny staż u pracodawcy.

WUP zakłada, że ponad 40 procent uczestników projektów znajdzie zatrudnienie. Na przedsięwzięcie, które będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, przeznaczono 20 mln zł.

Na stronie internetowej www.wup.kielce.pl opublikowano listę realizatorów projektów – osoby zainteresowane mogą zgłaszać się bezpośrednio do wymienionych podmiotów.

Trwają też nabory do projektów kierowanych do bezrobotnych po 30. roku życia, którzy chcieliby założyć własną firmę. Można się starać o bezzwrotną dotację – po ok. 24 tys. zł każda – jak również o wsparcie pomostowe przez pierwsze pół roku prowadzenia firmy, połączone z doradztwem ekspertów biznesowych. W pierwszej tegorocznej edycji projektów kielecki WUP zakontraktował 863 dotacje. Na ten cel WUP przeznaczył – także z programu regionalnego – 35 mln zł.

Jeszcze w tym roku uruchomione zostaną projekty, z których będą mogli korzystać świętokrzyscy przedsiębiorcy i ich pracownicy. Powstanie Rejestr Usług Rozwojowych stanowiący bazę certyfikowanych ofert szkoleń, studiów podyplomowych, doradztwa dla przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy, inwestujący w rozwój kwalifikacji swoich pracowników, będą mogli liczyć nawet na 80 proc. refundacji poniesionych kosztów.

W woj. świętokrzyskim na koniec marca bez pracy pozostawało 67 tys. 679 osób – to o 2124 osoby mniej niż w lutym bieżącego roku i o niemal 10,5 tys. mniej niż w marcu 2015 r. Stopa bezrobocia wyniosła 12,7 proc.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl