Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Również dziś kończy się Rok Życia Konsekrowanego ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka. O godz. 17.30 w Bazylice św. Piotra Papież będzie przewodniczył uroczystej Mszy św.

Transmisję z Watykanu przeprowadzą Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Rok Życia Konsekrowanego rozpoczął się 30 listopada ubiegłego roku. Przeżywaliśmy go pod hasłem „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”. Służba Panu Bogu to wielka radość – mówi s. Ella ze zgromadzenia Sióstr Brygidek w Gdańsku.

– Nasza konsekracja, czyli poświęcenie się Panu Bogu, jest radosna. Jest to czas, kiedy całe nasze życie poświęcamy Panu Bogu, poświęcamy się Jego służbie, poświęcamy się drugiemu człowiekowi, w którym widzimy Pana Boga – podkreśla s. Ella.

Zwraca uwagę, że mijający Rok Życia Konsekrowanego służył także temu, by uwrażliwić społeczeństwo na osoby konsekrowane.

– Każdy może zastanowić się, kim my jesteśmy dla osób żyjących w świecie, jaką posługę spełniamy, co możemy dać drugiemu człowiekowi, w jaki sposób możemy zainspirować drugiego człowieka, żeby mógł pogłębić swoją relację z Panem Bogiem – tłumaczy.

Życie we wspólnocie wymaga także rezygnacji z pewnych dóbr doczesnych – akcentuje s. Taida ze zgromadzenia Sióstr Brygidek w Gdańsku.

– Życie we wspólnocie zakonnej opiera się na ogromnym poświęceniu, jakie oferujemy Bogu, ponieważ rezygnujemy z naszego życia w świecie, z jakiejś chwały, z jakichś wielkich zaszczytów, jakie możemy w codziennym życiu zbudować sobie na fundamencie naszego normalnego, zwykłego, szarego życia – dodaje s. Taida.

Z okazji kończącego się Roku Życia Konsekrowanego w poniedziałek Ojciec Święty Franciszek spotkał się z osobami konsekrowanymi z całego świata. Podczas specjalnej audiencji Papież wskazał, że życie konsekrowane opiera się na trzech filarach: proroctwie, bliskości i nadziei.

Proroctwo polega na głoszeniu wszystkim ludziom rzeczywistości Pana Boga i wskazywaniu drogi Jezusa – przede wszystkim przykładem swojego życia. Oddanie Bogu nie może jednak oddalać osoby konsekrowanej od ludzi. Powinna ona być bliżej nich, rozumieć ich życie i problemy. Ostatni filar, tj. nadzieja – o którym mówił papież Franciszek – jest wielkim wyzwaniem nowych powołań, o które trzeba się modlić.

– Osoby konsekrowane służą Kościołowi na drodze ubóstwa, na drodze miłości czystej, która rodzi ojcostwo, macierzyństwo duchowe w Kościele i na drodze posłuszeństwa – mówił Ojciec Święty.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl