Minął pierwszy dzień pielgrzymki Ojca św. w Gruzji

Ojciec Święty Franciszek zakończył pierwszy dzień swojej podroży apostolskiej do Gruzji. Jego świątobliwość spotkał się z władzami  tego kraju i prawosławnym patriarchą Gruzji Eliaszem II.

Na lotnisku w Tibilisi papieża powitali prezydent Gruzji, Giorgi Margwelaszwili z małżonką, zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego – patriarcha Eliasz II i  nuncjusz apostolski w Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie – ks. abp Marek Solczyński.

Bezpośrednio z lotniska papież udał się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotkał się z prezydentem, władzami Gruzji oraz korpusem dyplomatycznym. W swoim przemówieniu prezydent Margwelaszwili podziękował Ojcu Świętemu za przybycie.

– Wasza Świątobliwość, ufam, że ta wizyta umocni nie tylko współpracę między Stolicą Apostolską a Gruzją, ale także silne przesłanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i dobrobytu w tym regionie – powiedział prezydent Gruzji.

Zwracając się do władz Gruzji papież przypomniał, że kraj ten przed 25 laty ogłosił niepodległość. W tym czasie Gruzja odzyskała swoją wolność, zbudowała i umocniła swe instytucje demokratyczne. Jednak to wszystko nie obyło się bez wielkich ofiar.

– Życzę, aby droga pokoju i rozwoju była kontynuowana z solidarnym zaangażowaniem wszystkich warstw społeczeństwa tak, aby stworzyć owe warunki stabilności, uczciwości i szacunku dla prawa, zdolne zapewnić rozwój i zwiększenie szans dla wszystkich – wskazał papież Franciszek.

Następnie Ojciec Święty spotkał się z prawosławnym patriarchą Gruzji Eliaszem II. W swoim przemówieniu papież podkreślił, że wobec świata spragnionego miłosierdzia, jedności i pokoju, Bóg wzywa oba Kościoły, aby łączące je więzi otrzymały nowy impuls i odnowiony zapał.

– Niech trudności nie stanowią przeszkód, ale niech będą bodźcami do lepszego wzajemnego poznania siebie, dzielenia istoty wiary, do zintensyfikowania modlitwy jedni za drugich oraz współpracy z miłością apostolską we wspólnym świadectwie, ku chwale Boga w niebie i w służbie pokoju na ziemi – powiedział Ojciec Święty.

Popołudniu papież udał się do kościoła obrządku chaldejskiego, gdzie modlił się o pokój na świecie.

Kościół w Gruzji jest jednym z najstarszych na świecie. Jego początki sięgają I w. Założył go św. Andrzej Apostoł.  Obecnie katolicy stanowią jedynie 1 proc. mieszkańców Gruzji. Jest ich około 40 tys. Należą do trzech różnych obrządków: łacińskiego, ormiańskiego i asyryjskiego-chaldejskiego. Specyfiką Kościoła katolickiego w Gruzji jest jego zaangażowanie społeczne: opieka nad osobami ubogimi, wsparcie dla młodzieży i pomoc w najbardziej zaniedbanych regionach kraju.

Mottem trwającej pielgrzymki Ojca św. Franciszka są słowa „Pokój Wam”. Oprócz Gruzji papież odwiedzi jeszcze Azerbejdżan. To już druga wizyta Ojca Świętego na Kaukazie. W czerwcu odwiedził on Armenię.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl