Chiny inwestują w polską branżę rolno-spożywczą

Firmy z Chin wykazują coraz większe zainteresowanie bezpośrednimi inwestycjami w Polsce. Dotyczy to także branży spożywczej. We Włocławku ma powstać nowoczesna wytwórnia pasz dla zwierząt hodowlanych.

Plany wspomnianej inwestycji to efekt porozumienia zawartego między spółką New Hope Poland a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

W czerwcu bieżącego roku prezydent Andrzej Duda oraz przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jimping podpisali szereg umów dwustronnych dotyczących współpracy gospodarczej obu krajów. Polska stała się istotnym partnerem Chin w podboju europejskiego rynku – mówił w trakcie czerwcowej wizyty Xi Jimpinga w Warszawie prezydent Duda.

– Mam nadzieję, że Polska stanie się swoistą bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim także faktycznie, pod względem gospodarczym – mówił Andrzej Duda.

Przywódca Chin dał swoim przedsiębiorcom jasny sygnał, że warto inwestować w Polsce. Współpracę obu krajów zacieśniło zawarte w piątek porozumienie między Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną a reprezentującą chiński kapitał spółką New Hope Poland – podkreślił Jack Wang z New Hope Poland  dodając, że liczy na sukces inwestycyjny w Polsce.

Pierwszą chińską inwestycją ma być wybudowanie we Włocławku nowoczesnej wytwórni pasz dla zwierząt hodowlanych. W pierwszej kolejności pasza ma trafić na polski rynek. Coraz bardziej realny wydaje się jednak scenariusz, w którym to polska żywność będzie eksportowana na rynek chiński. Inwestycja we Włocławku może być istotna dla regionu, przede wszystkim ze względu na nowe miejsca pracy – wskazała prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Aleksandra Jankowska.

– To, o czym my rozmawiamy z Chińczykami, więc o eksporcie polskiej żywności do Chin, za chwilę będzie przybierało coraz bardziej realny kształt. Ja się cieszę z tego, że ta pasza, która tu będzie robiona, będzie też robiona z polskich półfabrykatów, więc jest wartość wzajemnie dodana, ale są też miejsca pracy w Polsce, zatem w Polsce zostaje pieniądz. To są rzeczy, które mnie cieszą, zwłaszcza, że jest to we Włocławku – wskazała Aleksandra Jankowska.

Zacieśnienie współpracy gospodarczej obu krajów korzystnie wpłynie na sytuację ekonomiczną Polski. Za przykładem spółki New Hope Poland mogą pójść kolejni chińscy inwestorzy – dodała prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Myślę, że kolejną główną inwestycją będą inwestycje związane z Jedwabnym Szlakiem i z centrum logistycznym pod Białą Podlaską. Na tę inwestycję bardzo liczę – przyznała prezes Jankowska.

Gospodarka Chin to druga pod względem wielkości gospodarka narodowa świata. Poza granicami kraju Chińczycy rocznie inwestują około 100 mld dolarów.


TV Trwam News/RIRM

drukuj