fot. PAP/EPA

Premier Węgier w Chinach: Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie

Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie. Będą też dążyć do współpracy z Pekinem – oświadczył we wtorek premier Węgier, Viktor Orban, po spotkaniu w Chinach z przywódcą tego kraju, Xi Jinpingiem.

„Jesteśmy przekonani, że jest to inicjatywa, która zmieni światową gospodarkę i przekształci ją w taką, która służy dobrobytowi większej liczby osób” – stwierdził Viktor Orban, podkreślając, że stosunki węgiersko-chińskie znajdują się obecnie na „bezprecedensowym poziomie”.

Premier Węgier, uczestniczący w Pekinie w Forum Pasa i Szlaku, oznajmił również, że Budapeszt wspiera chińską koncepcję od samego początku. Z kolei Xi Jinping zauważył, że jego Inicjatywa Pasa i Szlaku oraz strategia węgierskiego rządu przewidująca otwarcie na Wschód wzajemnie się wzmacniają.

Przebywający również w Chinach szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto, ocenił, że najważniejszym ogniwem stosunków pomiędzy Budapesztem i Pekinem są relacje gospodarcze.

„Sześć z dziesięciu największych na świecie fabryk baterii elektrycznych należy do Chin, a trzy z nich zaangażowały się w działalność na Węgrzech” – zaznaczył Peter Szijjarto, zwracając uwagę na wagę chińskich inwestycji dla rozwoju gospodarczego swojego kraju.

We wtorek Viktor Orban spotkał się również z Władimirem Putinem, ściganym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Forum Pasa i Szlaku odbywa się w Pekinie we wtorek i środę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl