fot. PAP/EPA

Papież Franciszek podjął refleksję nad Modlitwą Eucharystyczną

Ojciec św. Franciszek podczas dzisiejszej katechezy podjął refleksję nad Modlitwą Eucharystyczną. Słów Papieża wysłuchali pielgrzymi z całego świata zgromadzeni na audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie.

Ojciec św. Franciszek przypomniał, że Modlitwa Eucharystyczna rozpoczyna się po obrzędzie złożenia darów chleba i wina. Modlitwa ta określa celebrację Mszy św. i stanowi jej wydarzenie centralne, ukierunkowane ku Komunii Świętej – akcentował.

Biskup Rzymu wskazał, że odzwierciedla ona to, co uczynił sam Jezus przy stole podczas Ostatniej Wieczerzy. Jego dziękczynienie – jak tłumaczył nam Ojciec św. – jest przeżywane na nowo w każdej Eucharystii. Łączy nas z ofiarą zbawienia – dodał.

– Modlitwa Eucharystyczna jest prośbą do Boga, aby zgromadził wszystkie swoje dzieci w doskonałej miłości i jedności z papieżem, z biskupem wymienionymi z imienia. Jest to znak, że sprawujemy Eucharystię w jedności z Kościołem powszechnym i zarazem Kościołem partykularnym. Błaganie to – podobnie jak ofiara – jest przedstawiane Bogu za wszystkich członków Kościoła: żywych i także umarłych. Oczekując błogosławionej nadziei, że będą mieli udział w wiecznym dziedzictwie z nieba z Maryją Dziewicą i świętymi. W Modlitwie Eucharystycznej nic nie jest zapomniane, ale wszystko  zostaje doprowadzone do Boga – mówił papież Franciszek.

Na zakończenie Ojciec św. pozdrowił pielgrzymów, w tym Polaków.

– Serdecznie witam polskich pielgrzymów, a szczególnie młodych wolontariuszy Caritas Polska z ich rówieśnikami z Syrii. Drodzy bracia i siostry, wielkopostny czas w sposób szczególny zbliża nas do tajemnicy zbawczej ofiary Chrystusa. Dokonała się ona raz jeden w historii, ale uobecnia się w każdej Eucharystii, którą sprawujemy. Dziękujmy Panu za dar Jego miłości i starajmy się uczestniczyć w Nim, czyniąc z naszego życia wolny i bezinteresowny dar dla Boga i dla braci. Z serca wam błogosławię – powiedział biskup Rzymu.

Transmisję z Watykanu przeprowadziła Tv Trwam. Fragmentu audiencji mogliśmy wysłuchać także na antenie Radia Maryja.

RIRM

drukuj