fot. pixabay.com

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Do najbardziej narażonych na depresję i zaburzenia należą osoby starsze oraz dzieci i młodzież. Lekarze przypominają, że każda osoba chora zasługuje na pomoc.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.

– Mózg – tak samo jak serce – może chorować. I choruje bardzo często – podkreślił dr n. med. Piotr Baranowski, psychiatra z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Na nasze samopoczucie wpływa wiele czynników. To stres czy ból, który u wielu osób występuje przewlekle. Do tego dochodzą czynniki społeczne, jak np. bieda czy złe warunki mieszkaniowe. Co zatem robić, by chronić nasze zdrowie psychiczne?

– Szeroko pojęta prewencja to: zdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna, dobre relacje z ludźmi, czyli życie w harmonii, w zgodzie ze sobą i z innymi ludźmi – zaznaczył psychiatra.

Ważne jest także unikanie używek – dodał specjalista. Nierównowaga w życiu psychicznym może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Są nimi zaburzenia, a nawet poważne choroby psychiczne.

– Do zaburzeń psychicznych należą właściwie wszystkie stany nerwicowe, depresyjne, zaburzenia osobowości, psychotyczne, natomiast choroby psychiczne to są stany poważne – mówił dr n. med. Piotr Baranowski.

Narastającym problemem jest dziś depresja, charakteryzująca się m.in.: obniżeniem nastroju, spadkiem energii psychicznej, spadkiem zainteresowań czy licznymi dolegliwościami bólowymi.

– Według ostatnich szacunków przynajmniej 10 proc. osób choruje na depresję, ale prawdopodobnie skala zjawiska jest dużo większa – podkreślił psychiatra.

Od kilku lat w Polsce leczone psychiatrycznie są głównie dwie grupy osób.

– Są to osoby starsze, ale również niestety – co nas psychiatrów i psychologów najbardziej martwi – dzieci i młodzież – oznajmił dr n. med. Maciej Dziurkowski ze Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim.

Dominującą przyczyną takich zaburzeń wśród dzieci i osób starszych jest poczucie samotności – dodał psychiatra. Dziś Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Lekarze przypominają o tym, że każda osoba chora zasługuje na pomoc.

– Przede wszystkim apelujemy o wrażliwość społeczną, czyli o prawidłową komunikację w rodzinie, w miejscu pracy. A druga rzecz to przekonanie do nie bania się skorzystania z pomocy psychiatry czy psychologa – zaznaczył dr n. med. Maciej Dziurkowski.

TV Trwam News

drukuj