PAP/Wojciech Olkuśnik

Wizyta prezydenta A. Dudy w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda przebywał z oficjalną wizytą w Azerbejdżanie. Warszawa i Baku zabiegają o zacieśnienie współpracy gospodarczej. Polska jest zainteresowana m.in. wydobywaniem i importem gazu ziemnego oraz ropy.

To pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Azerbejdżanie. Polski prezydent przyleciał do Baku wczoraj wieczorem czasu lokalnego. Dziś przed południem odbyła się oficjalna ceremonia powitania w rezydencji prezydenta Azerbejdżanu.

– Rzeczywiście jesteśmy prawdziwymi i strategicznymi partnerami. Również nasze relacje polityczne są na najwyższym poziomie. Wizyty na najwyższym szczeblu wyraźnie to pokazują – powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.

Prezydent Alijew gościł w Warszawie dwa lata temu. Dziś w Baku w obecności prezydentów Polski i Azerbejdżanu zostały podpisane umowy dwustronne m.in. dotyczące współpracy resortów rolnictwa obu państw.

– Mam duże nadzieje na rozwój możliwości eksportowych polskich rolników i naszego przemysłu maszynowego, jeżeli chodzi o produkcję rolną, a także w przyszłości również chemicznego. Myślę o nawozach produkowanych przez polskie firmy – mówił prezydent Andrzej Duda.

Rozmowy prezydentów dotyczyły przede wszystkim zacieśniania współpracy w dziedzinie handlu, infrastruktury, energetyki i transportu.

– Wierzę w to, że będziemy w stanie włączać się w te procesy i że zarówno w przyszłości gaz, jak i ropa naftowa będą płynęły tymi nowymi rozwiązaniami transportowymi – także do Polski – z Azerbejdżanu czy też przez Azerbejdżan w tej części, w której rozwijane korytarze transportowe stanowią, czy będą stanowiły, element chińskiego projektu jednego pasa jednego szlaku – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydenci otworzyli też polsko-azerbejdżańskie Forum Biznesowe, w którym uczestniczyli przedsiębiorcy z obu państw.

– Mamy doskonałe środowisko inwestycyjne w naszym kraju i mam nadzieję, że firmy polskie poznają jakie mamy możliwości. Jednocześnie nasze firmy będą mogły poszukać dla siebie możliwości w Polsce – powiedział Ilham Alijew.

Prezydenci odsłonili również tablicę pamiątkową poświęconą polskim architektom i budowniczym azerskiej stolicy. Jedna z ulicy Baku będzie od dziś nosiła imię polskich architektów. Wśród nich byli m.in. Józef Gosławski oraz Kazimierz Skórewicz, którzy tworzyli na przełomie XIX i XX wieku.

– Patrząc na piękne, wspaniałe, niezwykle bogate budynki, można tylko z nostalgią pomyśleć, jak piękna była Warszawa przed II wojną światową, zanim Niemcy zniszczyli tę wspaniałą, zabytkową substancję polskiej stolicy – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Polscy architekci stworzyli projekty wielu ważnych budynków m.in. urzędu miasta i Narodowego Banku Azerbejdżanu.

Piotr Krupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj