fot. facebook

Dr Jańczuk: Ciężko będzie w dwa lata zasypać polityczny podział

W Polsce ciężko będzie w ciągu dwóch lat zasypać podział w polityce, tym bardziej, że trwa on w zasadzie od lat 80-tych – powiedział dr Lech Jańczuk. Politolog odniósł się do wczorajszej deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy, dot. wspólnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt ustawy dotyczący narodowych obchodów okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości, które wypadną w 2018 roku. Projekt przewiduje m.in. powołanie komitetu obchodów. W jego skład miałyby wejść m.in. kluby, które mają reprezentacje w Sejmie, ale także pozaparlamentarne.

Prezydent zaapelował o zaangażowanie w te prace wszystkich sił politycznych.  [czytaj więcej] 

Dr Lech Jańczuk, politolog, zauważa, że scena polityczna jest mocno podzielona, a dodatkowo opozycja gra „na konflikt”.

– Nie wiem, czy to jest możliwe w Polsce, do tego tak łatwo i tak szybko, dlatego że opozycja próbuje zbijać kapitał polityczny na walce z rządem i nurtem konserwatywnym. To dlatego, że nie ma w zamian nic konkretnego do zaproponowania. W tej chwili to jest chyba tylko negowanie wszystkiego, co robi rząd i prezydent, natomiast w zamian nie proponuje się nic nowego. Takim najbardziej zapalnym punktem jest Trybunał Konstytucyjny, ale zwróćmy uwagę, że już od kilku miesięcy rząd próbuje ten problem jakoś rozwiązać kolejnymi propozycjami ustaw, natomiast opozycja sama nie proponuje w zamian nic – wskazuje dr Lech Jańczuk.

Wczoraj wszystkie siły polityczne uczciły 98. rocznicę odzyskania niepodległości w różnych miejscach. Politycy PO i Nowoczesnej uczestniczyli w marszu tzw. KOD-u w Warszawie. PiS świętował w Krakowie.

RIRM

drukuj