fot. wikipedia

A. Guterres: ONZ popiera wysiłki na rzecz pokoju na Ukrainie

Organizacja Narodów Zjednoczonych popiera wszelkie inicjatywy, których celem jest uregulowanie konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy – oświadczył w niedzielę w Kijowie po rozmowach z prezydentem Petrem Poroszenko sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Najważniejszym zadaniem jest zapewnienie pełnego przerwania ognia w ramach porozumień, które już istnieją. ONZ gotowa jest wesprzeć wysiłki czwórki normandzkiej (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja), trójstronnej grupy kontaktowej (Ukraina, OBWE, Rosja) i OBWE, by rozwiązać ten długotrwały kryzys” – powiedział Antonio Guterres podczas wystąpienia dla prasy z Poroszenką.

Zapewnił, że ONZ nie zapomina o konflikcie w Donbasie i dąży do polepszenia sytuacji ludzi, którzy musieli opuścić strefę walk.

Chcemy wspierać ukraiński rząd i prowadzić działania, które pomogą poradzić sobie z wyzwaniami, z którymi stykają się ludzie w tych trudnych warunkach” – podkreślił Antonio Guterres.

Prezydent Poroszenko oświadczył, że Ukraina opowiada się za reformą ONZ, która pozwoli na lepsze zapobieganie konfliktom na świecie.

Przed sekretariatem ONZ i państwami członkowskimi stoją trudne zadania: odbudowa autorytetu, zaufania i szacunku wobec organizacji. Sądzę, że nadszedł czas na zdecydowane i czasem bolesne reformy” – powiedział prezydent Ukrainy.

Wcześniej Antonio Guterres spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, którego zapewnił, że ONZ popiera realizowane na Ukrainie reformy.

 

PAP/RIRM

drukuj