fot. PAP/Rafał Guz

Suwerenna Polska: Strefa Czystego Transportu w Warszawie uderza w najuboższych

Politycy i radni Suwerennej Polski przedstawili swoje zdanie w sprawie Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Uważają, że sposób jej wprowadzenia uderza w najuboższych mieszkańców.

Wiceminister sprawiedliwości, były warszawski radny Sebastian Kaleta powiedział, że strefa w ogóle nie powinna być wprowadzana w takim kształcie, jaki zaproponował Rafał Trzaskowski”.

„Żeby nie być gołosłownym, zasięgnąłem informacji w Ministerstwie Cyfryzacji o tym, ile jest zarejestrowanych aut, które od przyszłego roku będą miały zakaz poruszania się w SCT. I precyzyjnie, ile tych samochodów jest zarejestrowanych bezpośrednio w tych dzielnicach, które są objęte tą strefą. To konkretnie oznacza, że te samochody będą mogły wyjechać z garażu tylko cztery razy w roku, za zgodą straży miejskiej” – wyjaśnił.

Sebastian Kaleta odkreślił, że na tym terenie jest zarejestrowanych 50 tys. aut.

„Zazwyczaj jeden samochód nie służy jednej osobie, więc można szacować, że ponad 100 tys. mieszkańców nie będzie mogło wyjechać swoim samochodem od lipca 2024 r. (…). Z czymś takim jeszcze się nie spotkałem, żeby odebrać mieszkańcom Warszawy prawo do posiadania samochodu. Te osoby zostaną bezpośrednio wykluczone komunikacyjnie, a wraz z kolejnymi latami, ta grupa będzie coraz większa” – zaznaczył polityk.

Wskazał także, iż ścisłe centrum miasta i okoliczne dzielnice to miejsca, w których usytuowane są najważniejsze obiekty użyteczności publicznej, urzędy, szpitale i szkoły.

Z raportu z konsultacji wynika, że mieszkańcy najwięcej obaw mają, że nie dojadą do szpitala.

„Na terenie planowanej strefy są duże szpitale, które obsługują nie tyko mieszkańców Warszawy ale również całego Mazowsza (…). Rafał Trzaskowski chce zmusić rodziców, którzy będą jechać do szpitala z chorym dzieckiem, że będą musieli wysadzać je z samochodu i przesiadać się do tramwaju” – dodał.

Sebastian Kaleta zaznaczył, że w tym kształcie ta propozycja powinna trafić do kosza.

„Dlatego dzisiaj zwracam się z interwencją poselską w tej sprawie. Apeluję o poważną debatę w tej sprawie (…). Tyle się mówi o konstytucji, o prawach człowieka, o demokracji. Co wspólnego z prawami człowieka, z prawem własności, prawem do ochrony zdrowia, prawem do przemieszczania się. Wygląda na to, że nagle Rafał Trzaskowski mówi 100 tys. mieszkańców, że nie będą mogli wyruszyć swoimi samochodami, chyba, że cztery razy do roku straż miejska pozwoli. To jest jakiś nowy komunizm, a nie demokratyczne, praworządne państwo” – ocenił.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl