fot. PAP/EPA

Sudan: protestujący wzywają do natychmiastowego przekazania władzy cywilom

Główny organizator trwających od grudnia protestów w Sudanie, które doprowadziły do odsunięcia od władzy rządzącego od niemal 30 lat Omara Baszira, wezwał w niedzielę w wydanym oświadczeniu do natychmiastowego przekazania steru rządów cywilom.

Niedziela to drugi dzień negocjacji organizatora protestów – Sudańskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników i Wolnych Zawodów – z utworzoną w czwartek Tymczasową Radą Wojskową, która zapowiedziała, że będzie rządzić krajem przez dwuletni okres przejściowy.

Federacja apeluje, by władza została przekazana cywilnemu rządowi przejściowemu, który byłby ochraniany przez sudańskie siły zbrojne.

„Sudańska Federacja Związków Zawodowych Pracowników i Wolnych Zawodów potwierdza, że siedzący protest będzie kontynuowany i stosowane będą wszelkie formy pokojowego nacisku, by osiągnąć cele rewolucji” – wskazano w oświadczeniu. Jak podaje AFP, nowe władze miałyby postawić Baszira przed sądem.

Wśród postulatów protestujących jest też odsunięcie od władzy byłych bliskich współpracowników Baszira.

Uczestnicy demonstracji apelują również o zreformowanie sił bezpieczeństwa i wywiadu oraz o rozwiązanie milicji, działających za rządów Baszira.

Przed kwaterą główną sudańskiej armii w stołecznym Chartumie w niedzielę wciąż protestuje kilka tysięcy osób.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj