fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

W całej Polsce odbywają się Misteria Męki Pańskiej i koncerty Pieśni Pasyjnych

Koncerty Pieśni Pasyjnych czy Misteria Męki Pańskiej – dla niektórych udział w tych wydarzeniach to już tradycja. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do nadchodzącego Triduum Paschalnego.

Piękne pieśni już po raz piętnasty wybrzmiały w Sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach podczas sobotniego Koncertu Galowego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej

– Ta chwila refleksji w Sanktuarium św. Antoniego daje spokój i wytchnienie – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska, która razem z metropolitą częstochowskim ks. abp. Wacławem Depo objęła patronat honorowy nad wydarzeniem.

Dzieci, młodzież i osoby starsze – łącznie zebrało się blisko pół tysiąca wykonawców.

– Łączone pokolenia, które śpiewają o miłości – wskazał Mariusz Torbus, organizator Przeglądu Pieśni Pasyjnej.

Śpiewają rywalizując i modląc się jednocześnie – zauważają organizatorzy.

– To swego rodzaju warsztaty muzyczne i rekolekcje przed świętami Wielkiej Nocy – podkreśliła Aneta Machura, organizator Przeglądu Pieśni Pasyjnej.

Jak podkreślał ks. prof. Kazimierz Szymonik, samym słowem nie możemy dotrzeć do tego co, najważniejsze.

– Pieśń rozszerza treść tekstu o całą głębię tajemnicy – powiedział ks. prof. Kazimierz Szymonik, dyrygent oraz muzykolog.

Do duchowego przeżywania tajemnicy Męki Pańskiej zachęcają także misteria, które odbyły się w wielu miejscach Polski – tak było na przykład w Giżycku.

– Misterium Męki Pańskiej powinno wszystkich ludzi wierzących zmobilizować do refleksji, ale także do nawrócenia – mówił ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Dla aktorów uczestniczących w misterium to szczególne przeżycie.

– To jest nasze świadectwo wiary – zaznaczyła Lidia, odtwórczyni roli Marii Magdaleny.

To świadectwo pokazali też mieszkańcy Moniek uczestniczący w Misterium Męki Pańskiej.

– Jest Weronika, jest Szymon Cyrenejczyk, są plączące niewiasty – tłumaczył ks. Wojciech Wojtach, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza.

Wszystko po to, by pomóc wiernym głębiej przeżyć nadchodzący czas Triduum Paschalnego.

Największe plenerowe widowisko pasyjne w Europie odbyło się w Poznańskiej Cytadeli.

– W misterium zagrało ponad 300 aktorów, natomiast grupa przygotowująca to prawie 1000 osób – wskazała Maria Malcher, rzecznik Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu.

W tym roku widowisko odbyło się już po raz dwudziesty. Od osiemnastu lat w rolę niewiernego Tomasza wciela się pan Tomasz Pielach.

– Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla mieszkańców Poznania i wszystkich przyjezdnych, którzy przyjadą zobaczyć Misterium Męki Pańskiej – powiedział Tomasz Pielach.

A tych z roku na rok przybywa. Do tej pory spektakl obejrzało milion osób z Polski i z zagranicy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl