Strażacy w Szwecji: pierwsi mieszkańcy wrócili do ewakuowanej miejscowości

Pierwsi mieszkańcy wrócili do ewakuowanej wcześniej miejscowości Karbole; prowadzimy dogaszanie pożaru – poinformował we wtorek PAP dowódca polskich strażaków w Szwecji mł. brygadier Michał Langner z KG PSP.

„Sytuacja pożarowa w miejscu, gdzie prowadzimy działania jest opanowana. Przez najbliższe dwa dni będziemy prowadzili dogaszanie, patrolowanie i dozorowanie tego terenu” – powiedział w rozmowie z PAP mł. brygadier Michał Langner z KG PSP.

Dowódca strażaków dodał, że Polacy kończą pracę w rejonie miejscowości Karbole, której bronili przed ogniem. Wioska została wcześniej ewakuowana.

„Pierwsi mieszkańcy, którzy opuścili wioskę wrócili do swoich domów. W niektórych z nich jadąc wczoraj wieczorem widzieliśmy zapalone światła” – opowiada Langner.

Potwierdził, że polscy strażacy zostali częściowo przerzuceni na teren położony około 8 kilometrów na południe od miejscowości Laforsen, zaś pojedyncze plutony są wysyłane w północną cześć sektora, w którym działają. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że siły międzynarodowe niedługo wrócą do swoich krajów.

„Z informacji jakie otrzymałem na spotkaniu w sztabie wiem, że część sił międzynarodowych, które tutaj pracowały, m.in Francuzi – wracają do domów” – powiedział Langner.

Na miejscu, obok Polaków przez kilka dni będą pracować jeszcze Finowie, którzy przyjechali m.in. z grupą drwali.

„Bedą wykonywać przecinkę w tych miejscach, gdzie jest zagrożenie, że pożar będzie się rozprzestrzeniał” – dodał szef polskich strażaków.

Poinformował ponadto, że Polacy będą pracowali do czwartku. Później zajmą się m.in. kompletowaniem swojego sprzętu i w sobotę wyjadą ze Sveg w kierunku Trelleborg. Na noc zatrzymają się najprawdopodobniej w obiektach rządowych, niewykluczone, że będzie to jedna z baz wojskowych. Do Polski planują wypłynąć w niedzielę wieczorem.

W gaszeniu pożarów w Szwecji biorą udział głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów). Wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody). Misja była planowana na 14 dni. W tym czasie polscy strażacy byli samowystarczalni pod względem logistycznym (zabrali namioty, wyżywienie i paliwo) i medycznym (w grupie są ratownicy medyczni).

Przyczyną tak rozległych pożarów lasów w Szwecji były nietypowe jak na ten kraj wysokie temperatury i mała ilość opadów. Według pierwszych informacji przekazywanych przez szwedzkie media w środkowej części kraju płonęło około 25 tys. hektarów lasów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl