fot. wikiepedia.org

Szwecja: Niejasna przyszłość tablicy upamiętniającej szwedzko-polską solidarność

Tablica na fasadzie Hotelu pod Orłem w Sztokholmie upamiętniająca pomoc, jakiej w latach 70. i 80. ubiegłego wieku Szwedzi udzielili Polakom, może zostać zdjęta. Legendarny hotel został zamknięty, a w jego miejscu powstaną biura.

W Hotelu pod Orłem (szw. Hotell Oernskoeld) przebywali zapraszani przez Szwedów polscy opozycjoniści. Z tego powodu miejsce to dało także nazwę wydawanemu w latach 1984-89 czasopismu, w którym przedrukowywano i tłumaczono na szwedzki m.in. teksty Jacka Kuronia, Bogdana Borusewicza, ale też Adama Zagajewskiego, Czesława Miłosza, czy Zbigniewa Herberta.

W 2010 roku ambasador RP w Sztokholmie oraz władze Sztokholmu, a także szwedzka minister ds. europejskich odsłonili przy wejściu do hotelu pamiątkową tablicę z logo Solidarności. Napisano na niej po polsku oraz szwedzku, że jest ona „hołdem dla wszystkich Szwedów i Polaków, którzy złączeni duchem Solidarności przyczynili się do zbudowania wolnej i zjednoczonej Europy”.

Z końcem 2018 roku roku Hotel pod Orłem zakończył działalność, a nieruchomość – zabytkowa kamienica w centrum Sztokholmu przy ulicy Nybrogatan 6 – przejdzie w najbliższym czasie gruntowny remont. W jej wnętrzach mają powstać biura.

Według przedstawicielki właściciela nieruchomości, którym jest państwowa agencja Statens fastighetsverk, nie podpisano jeszcze umowy najmu z nowym użytkownikiem.

„Z tego powodu nie wiemy, w jaki sposób ustosunkuje się on do tablicy” – przekazała PAP Maria Uggla.

Jak powiedziała, niejasny jest status pamiątkowej tablicy, nie odnaleziono żadnej umowy ani zgody na jej zamontowanie.

„W przypadku woli usunięcia tablicy przez nowego najemcę, skontaktujemy się w tej sprawie z polską ambasadą” – dodała Uggla.

Pełniący obowiązki ambasadora RP w Sztokholmie Tomasz Grzybkowski zapewnił PAP, że polska placówka będzie sprawę monitorować.

W Hotelu pod Orłem, który istniał w Sztokholmie od 1919 roku, gościli często także słynni Szwedzi: reżyser Ingmar Bergman oraz założyciel koncernu meblarskiego IKEA Ingvar Kamprad.

Szwedzkie społeczeństwo w latach 80. organizowało akcje humanitarne do Polski. Ciężarówkami przemycano także maszyny drukarskie oraz papier, które służyły polskiemu podziemiu w walce z reżimem komunistycznym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl