fot. PAP/Marcin Onufryjuk

Prezydent: Dziś przywracamy Żołnierzom Wyklętym należny im szacunek

Dziś przywracamy Żołnierzom Wyklętym należny im szacunek i miejsce wśród bohaterów niepodległej Polski – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Derę podczas piątkowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do kombatantów, ministrów i parlamentarzystów podczas uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbywają się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Andrzej Duda przypomniał, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi.

„Oddajemy cześć niezłomnym obrońcom wolności, którzy pomimo zakończenia II wojny światowej w obliczu kolejnej fali terroru i nowego zniewolenia podjęli dramatyczną decyzję, by walczyć dalej z bronią w ręku. Przez długie dziesięciolecia ich poświecenia i zmagania były skrzętnie wymazywane z kart naszej historii” – napisał prezydent.

Dodał, że wielu z Żołnierzy Wyklętych było oficerami Wojska Polskiego w odrodzonej RP i walczyło w szeregach Armii Krajowej.

„Wielu porzucało swoje życiowe plany, by wstąpić w szeregi partyzanckich oddziałów. Wszyscy, gdy Polska w efekcie pojałtańskiego porządku znalazła się w strefie wpływów sowieckiej Rosji, uznali, że dla nich wojna skończyć się nie mogła” – zaznaczył prezydent RP.

Andrzej Duda wskazał, że postawa walczących była znakiem oporu dla Polaków, którzy nie tylko udzielali Żołnierzom Wyklętym schronienia i wsparcia, ale sami również sprzeciwiali się narzuconej siłą władzy, odmawiając m.in. udziału w kolektywizacji wsi.

„Żołnierze powstania antykomunistycznego dla wielu byli przykładem niezłomności, źródłem nadziei i wiary w ostateczne zwycięstwo wolności i prawdy” – napisał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że Żołnierze Wyklęci są bohaterami narodowymi obok wszystkich walczących w postaniach narodowych.

PAP/RIRM

drukuj