fot. PAP/Leszek Szymański

Ł. Szumowski: Druga konferencja „Wspólnie dla zdrowia” 5 września w Krynicy-Zdroju

Druga konferencja w ramach narodowej debaty „Wspólnie dla zdrowia” odbędzie się 5 września w Krynicy-Zdroju – poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rząd traktuje zdrowie jako inwestycję i ważny element bezpieczeństwa państwa – zapewnił.

Pierwsza z cyklu debat odbyła się 13 czerwca w Warszawie pod hasłem „Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej”. Druga planowana jest 5 września w Krynicy-Zdroju pod hasłem „Medycyna, finanse, gospodarka” i ma być elementem obradującego tam Forum Ochrony Zdrowia.

„Jesteśmy w trakcie debaty, omawiania docelowego modelu systemu ochrony zdrowia w Polsce” – poinformował we wtorek na briefingu prasowym minister Szumowski. Zdrowie, jak akcentował, jest jednym z priorytetów rządu.

Minister dodał, że rząd traktuje zdrowie jako inwestycję, a nie koszt.

„Zdrowie obywateli jest elementem kluczowym dla bezpieczeństwa państwa” – wskazał, podnosząc, że istotne są źródła finansowania systemu, sposób alokowania środków, a także organizacja i analiza mierników skuteczności finansowej.

Łukasz Szumowski wskazał, że istotne jest przemodelowanie płacenia za świadczenia.

„Najważniejsza jest jakość świadczeń i usług, jakość ochrony zdrowia, a nie tylko fakt zrealizowania pewnego świadczenia. To zupełnie nowe podejście, bo do tej pory mieliśmy tylko wycenę pewnych procedur. To nie pozwalało na ocenę jej skuteczności, bezpieczeństwa. Stąd były braki w opiece koordynowanej” – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

„Chcielibyśmy spotkać się w Krynicy z panem premierem, ministrami, ekspertami i stroną społeczną. (…) Wydaje się, że będzie to bardzo interesująca konferencja, tym bardziej, że rzadko jest okazja spotkać dużą część ministrów i szefa rządu debatujących o zdrowiu z punktu widzenia ekonomii, finansów, inwestycji, wartości” – dodał.

Program konferencji w ramach narodowej debaty o zdrowiu – zaprezentowany we wtorek – zakłada m.in. wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego oraz debatę rządową z udziałem przedstawicieli różnych resortów.

Debata „Wspólnie dla Zdrowia” ma trwać do czerwca 2019 r. W 2018 r. planowane są jeszcze trzy konferencje: we wrześniu, październiku i grudniu, zaś w 2019 r. także trzy: w lutym, kwietniu i czerwcu. Pierwsza odbyła się w czerwcu w Warszawie, następne mają się odbywać kolejno w Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i ostatnia – znowu w stolicy. Debata ma pokazać, jakie powinny być kierunki zmian w systemie, jakie cele i priorytety. Wśród kolejnych planowanych tematów spotkań są m.in. „Własność, odpowiedzialność, gospodarka”, „Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój”, „Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta”.

PAP/RIRM

drukuj