fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Strażacy ostrzegają: Niższe temperatury to większe ryzyko zatrucia czadem

Zapowiadane na najbliższy weekend jeszcze większe ochłodzenie, to również większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla – zaznacza rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski i apeluje o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych.

Od 1 października, czyli od początku obecnego sezonu grzewczego, strażacy wyjeżdżali do 1352 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem niemal 600 osób wymagało hospitalizacji, a 27 osób zmarło, z czego cztery ofiary śmiertelne odnotowano w tym roku.

Jak zaznaczył mł. bryg. Krzysztof Batorski z Państwowej Straży Pożarnej, zapowiadane przez synoptyków na najbliższy weekend duże ochłodzenie to również większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, bo wiele osób będzie dogrzewało swoje domy i mieszkania różnego rodzaju urządzeniami, a te – jak wskazuje PSP – nie zawsze są sprawne.

„Wiele osób próbuje dogrzewać swoje domy i mieszkania. Apelujemy o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych. Pamiętajmy, że urządzenia, w których przebiega proces spalania, a więc piece, kotły, czy gazowe podgrzewacze wymagają sprawnej wentylacji” – mówi Krzysztof Batorski.

Strażak podkreśla, że w przypadku urządzeń zasilanych paliwem stałym, np. brykietem czy węglem powinien – co najmniej cztery razy w roku – zostać wykonany przegląd przewodów spalinowych i wentylacyjnych w kominie. Taki przegląd powinien być wykonany przez uprawnionego kominiarza.

„Tlenek węgla jest gazem śmiertelnie niebezpiecznym” – przypomina Krzysztof Batorski i zaznacza, że urządzenia grzewcze z procesem spalania mogą być źródłem emisji tlenku węgla, którego nie mogą wykryć ludzkie zmysły.

„W związku z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla prowadzimy kampanię pn. >>Czujka na straży twojego bezpieczeństwa<<, w której propagujemy bezpieczne zachowania, uczulamy na zagrożenia związane z czadem i zachęcamy do instalowania czujek tlenku węgla” – mówi strażak.

Dodaje, że gdy pojawia się czad, czujka emituje głośny sygnał. Wtedy należy otworzyć okna i opuścić pomieszczenie.

„To naprawdę ratuje życie” – zaznacza.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl