Strażacy ochotnicy chcą być ubezpieczeni jak zawodowi

Gaszą pożary, pomagają przy wypadkach drogowych czy zagrożeniach biologicznych. Strażacy ochotnicy, bo o nich mowa, chcą być ubezpieczeni od wypadków tak samo jak strażacy zawodowi.

Zbierają więc podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, który złożą w Sejmie. Do 15 listopada muszą zebrać 100 tysięcy podpisów. Na razie pod projektem ustawy podpisało się około 20 tysięcy osób. Dlatego strażacy z Pniew apelują do innych jednostek o nagłośnienie akcji.

– Akcja jest u nas prowadzona w różny sposób, docieramy do zakładów pracy, docieramy do różnych środowisk, korzystamy również z pomocy kościoła – dodał Andrzej Hładki, prezes OSP Pniewy.

Podczas wezwania strażacy ochotnicy działają rutynowo. Są tak samo dobrze wyszkoleni jak ci zawodowi. Ale podstawowa różnica pomiędzy OSP a PSP to brak ubezpieczenia.

– Może to być uczeń, może to być osoba bezrobotna. Osoba, która nie ma stałej umowy na pracę niestety w przypadku uszczerbku na zdrowiu czy doznania jakieś kontuzji nie otrzyma żadnego zasiłku chorobowego – powiedział Andrzej Hładki, prezes OSP Pniewy.

Taki stan prawny powoduje, że osób wstępujących do ochotniczej straży jest coraz mniej.

TV Trwam News

drukuj