Warszawskie Powązki. Fot PAP

40. kwesta na rzecz zabytków Starych Powązek

250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego weźmie udział w tegorocznej 40. jubileuszowej kweście na renowację zabytków stołecznych Starych Powązek, która odbędzie się 1 i 2 listopada.

„Kwesta potrwa w tym roku dwa dni, od rana do wieczora, ponieważ wiele osób już po odwiedzeniu grobów bliskich, często przychodzi na wieczorny spacer właśnie na Powązki. Datki będzie można składać do skarbonek kwestarzy, a także do skarbony stojącej obok grobu Jerzego Waldorffa. Dodajmy, że jubileusz naszego Komitetu patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski” – powiedział w środę przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki.

W tym roku wśród kwestujących tradycyjnie będzie można zobaczyć wiele wybitnych postaci teatru i filmu m.in. Maję Komorowską, która weźmie udział w kweście po raz 39., Zofię Kucównę, Daniela Olbrychskiego, Olgierda Łukaszewicza i Krzysztofa Kowalewskiego. Pojawią się także przedstawiciele młodszego pokolenia aktorskiego np. Piotr Adamczyk, Mateusz Damięcki czy Magdalena Schejbal. Udział w kweście zapowiedziała także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

„Jak co roku będzie również prowadzona zbiórka na rzecz cmentarza na wileńskiej Rossie, gdzie pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego. Podkreślmy, że przez te 40 lat naszego istnienia komitety podobne jak nasz powstały w całym kraju, czasem naprawdę w małych miejscowościach, a także za granicą. Pojawią się również kolejarze, którzy będą kwestować na rzecz grobów osób, które tworzyły kolej” – dodał Święcicki.

W ostatnich kwestach udało się zebrać: w 2009 r. – 197,5 tys. zł, w 2010 r. – 243,1 tys. zł, w 2011 r. – 257,8 tys. zł, w 2012 r. – 214,9 tys. zł, a w ubiegłym roku – 233 tys. zł.

W mijającym roku została wyremontowana główna brama Powązek Brama św. Honoraty. „Takim wielkim przedsięwzięciem rozpisanym na ten rok i następny jest odnowienie, odświeżenie Al. Zasłużonych. Liczy ona 109 grobów z czego ok. 60 udało się zrobić w tym roku, resztę planujemy przeprowadzić w roku przyszłym. Oprócz tego odnowiliśmy 12 innych nagrobków m.in. Melchiora Wańkowicza” – mówił przewodniczący Komitetu.

W przyszłym roku planowana jest kontynuacja prac na Al. Zasłużonych m.in. przy okazałej kaplicy z herbem Sas-Lachnicki. „Chcemy także uporządkować tamtejszą zieleń. Poza tym chcemy poddać renowacji grób Adolfa Dygasińskiego, gdzie podejmiemy próbę odtworzenia słynnej rzeźby śpiącego wyżła, która jakiś czas temu została skradziona. Planujemy odnowić też sześć innych cennych artystycznie nagrobków m.in. rodziny Szymanowskich” – zapowiedział Święcicki.

Jak zaznaczył, Komitet współpracuje z wieloma instytucjami. Przede wszystkim z Zarządem Cmentarza i warszawską Kurią Metropolitalną, której podlega nekropolia. „Współpracujemy też z warszawskim konserwatorem zabytków, pod którego nadzorem się znajdujemy. Z jego biura płynie także wniosek do Rady Warszawy i pani prezydent o dofinansowanie. Współpracujemy też oczywiście z Ministerstwem Kultury oraz z rozmaitymi instytucjami, które mają zmarłych związanych z ich działalnością, na Powązkach. Np. w 2010 r. w związku z Rokiem Chopinowskim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina sfinansował odrestaurowanie kilkunastu grobów związanych z rodziną kompozytora” – dodał przewodniczący Komitetu.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami organizuje kwesty od 1974 r. Jego założycielem i wieloletnim przewodniczącym był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu (obecnie to już ok. 43 ha) z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Al. Zasłużonych, spoczywają tam także m.in. Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

PAP

drukuj