fot.PAP

Litania Miast

W uroczystość Wszystkich Świętych już po raz 19 odbędzie się Litania Miast. Jest to modlitwa do świętych, w którą włączają się poszczególne miasta. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.45. Transmisje przeprowadzą TV Trwam i Radio Maryja.

Litania Miast zainaugurowana zostanie w Gdańsku. W modlitwę włączają się także inne miasta Polski, Międzyrzecz, Skierniewice, Sieradz, Łowicz i Łomża. Każda z miejscowości zaprezentuje w formie przekazu telewizyjnego postaci świętych, bohaterów czy też osoby współczesne, które doświadczyły w swoim życiu ważnego przełomu.

W uroczystość Wszystkich Świętych szczególnie warto zadać sobie pytanie kim są święci? Jak podkreśla Zbigniew Drzał, inicjator Litanii Miast – odpowiedzi niejednokrotnie udzielał nam największy z rodu Słowian.

Jan Paweł II, za którego kanonizacje będziemy szczególnie dziękować tego wieczoru właśnie powiedział, że świętość jest to pełnia człowieczeństwa. A więc świętość to nie jest tylko jakaś doskonałość, która jest dostępna dla nielicznych, wybranych, ale jest to perspektywa, cel każdego z nas – powiedział  Zbigniew Drzał.

To Gdańsk jest miejscem, które dało początek Litanii Miast. Mieszkańcy trójmiasta zgromadzą się na placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców – dodaje Zbigniew Drzał.

– Chcemy uświadomić sobie, że to wszystko zaczęło się tutaj, rzeczywiście 19 lat temu ta historia Litanii Miast, ponieważ chcieliśmy w ten sposób nawiązać do tradycji, kiedy to mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta przybywali tutaj spontanicznie wczasach stanu wojennego, by 1 listopada po odwiedzeniu grobu swoich bliskich jeszcze odwiedzić to miejsce, które upamiętnia śmierć bohaterów naszej wolności, naszej solidarności – dodał Zbigniew Drzał.

Podczas Litanii Miast zaplanowano także procesje światła oraz koncert zespołu „Kierunek Niebo”. Modlitewne spotkanie zakończy się Apelem Jasnogórskim. Organizatorzy proszą, aby zabrać ze sobą znicze.

Litanie Miast co roku organizuje młodzież, harcerze, muzycy oraz wokaliści równolegle w kilku ośrodkach na terenie kraju.

 

TV Trwam News

drukuj