PAP/Rafał Guz

Obchody Dnia Strażaka

4 maja to Dzień Strażaka. Z tej okazji na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości. Wzięli w nich dział strażacy z całego kraju. Podziękowania za służbę i ratowanie życia złożyli im prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Strażacy o każdej porze dnia i nocy służą dbając o bezpieczeństwo innych, niejednokrotnie ratując ludzkie życie.

– Ponad 700 tys. ludzi w całej Polsce. To właśnie dzięki wam ratowane jest życie, mienie. To wy jesteście na każde wezwanie, na każdą potrzebę, bezinteresowni, oddani, wierni. Za to z całego serca dziękujemy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wręczył nominacje generalskie sześciu funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej. Na pierwszy stopień oficerski zostało promowanych ponad czterystu strażaków.

– Nadanie tego stopnia to dla mnie wielkie wyróżnienie. Oprócz tej radości. to też wielka odpowiedzialność, by dalej się rozwijać i kształcić. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – podkreślił mł. kpt. Paweł Bokwa z Komendy Powiatowej PSP w Wieluniu.

Dziś w tym ważnym dla niego dniu wspierali go rodzina i przyjaciele.

– Jestem dumna, że doszedł tak daleko i myślę, że będzie dalej chciał jeszcze awansować, byłabym bardzo szczęśliwa i jestem dumna z tego – powiedziała Halina Bokwa, matka promowanego na stopień oficerski strażaka.

20 strażaków z rąk prezydenta otrzymało Krzyże Zasługi. Kilkanaścioro dzieci, które wykazały się odwagą i dokonały bohaterskiego czynu, zostało uhonorowanych medalem Młodego Bohatera.

Polscy strażacy przynoszą dumę nie tylko w kraju, ale także poza granicami Polski. Tak było między innymi, kiedy pomagali w ubiegłorocznym gaszeniu pożarów w Szwecji – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

– Polska jest z was dumna. Byliście wspaniałą drużyną, która promowała Polskę za granicą. Bardzo za to wszystkim strażakom, którzy brali udział w tej akcji i pomagali, i wszystkim, którzy byli z wami, także sercem, dziękujemy – powiedział premier.

– Za to, że zawsze wtedy, kiedy trzeba, dzielnie stajecie – reprezentujecie nas i robicie ogromne wrażenie swoim profesjonalizmem, wyszkoleniem i oddaniem Bogu i bliźnim – dodał prezydent.

Minister Joachim Brudziński dziękował za pracę druhnom i druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego kraju.

– Rząd PiS, rząd premiera Mateusza Morawieckiego, zawsze stawia znak równości między ochotnikami a funkcjonariuszami, bo pracy, potu, poświęcenia, krwi nie można dzielić. Nawzajem w tak znakomity sposób się uzupełniacie – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji.

Dzięki ustawie z 2017 roku, w latach 2017-2020 na modernizacje policji, straży granicznej, służby ochrony państwa i straży pożarnej zostanie przeznaczonych ponad 9 mld zł, z czego dla PSP 1 mld 723 mln zł.

– Jej realizacja oznacza istotne odnowienie zasobów sprzętowych naszych jednostek oraz podniesienia bezpieczeństwa i komfortu przy pracy strażaka. Od tych czynników bezpośrednio zależy szybkość i skuteczność podejmowania interwencji – podkreślił gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

To jak prężnie rozwija się polska straż pożarna zauważają też ci, którzy służą w niej od wielu lat.

– Kiedy 30 parę lat temu zostawałem ochotnikiem jednostki były popodpierane kołkami z pajęczynami, płyta pilśniowa, wozy strażackie w postaci Stara. Teraz sprzęt w OSP nie ustępuje zawodowym strażom pożarnym – wskazał Paweł Rutkowski, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Łodzi- Łagiewnikach.

Przygotowany przez PiS program modernizacji służb mundurowych jest realizowany trzeci rok i przynosi świetne efekty – przypomniał Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

– Rok 2019 będzie rokiem rekordowych zakupów sprzętu. Szczególnie chcę podkreślić zakup wozów bojowych dla OSP – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Mowa o zakupie około 480 nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych.

W ramach obchodów Dnia Strażaka odbyła się parada z udziałem formacji marszowych, a także pojazdów gaśniczych. W Ogrodzie Saskim, jak co roku, odbywał się strażacki piknik dla dzieci.

TV Trwam News/RIRM

drukuj