W. Brytania: trwa trzecia edycja Dni Polskiego Dziedzictwa Narodowego

Blisko 150 wydarzeń w ponad 50 miastach znalazło się w programie trzeciej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa Narodowego organizowanych przez ambasadę RP w Londynie we współpracy z polonijnymi organizacjami na terenie Wielkiej Brytanii.

Dni Polskiego Dziedzictwa Narodowego (PHD, Polish Heritage Days) zostały zapoczątkowane w 2017 roku jako element obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja. W praktyce wydarzenia odbywają się jednak najczęściej w pierwszy weekend po tej dacie, a nawet – jak w tym roku – na przestrzeni całego miesiąca.

Uczestnicy wydarzeń – organizowanych przez lokalne polskie społeczności od Inverness na północy Szkocji aż do wyspy Wight w cieśninie Solentu – mogą poznać lepiej polską historię, kulturę i kuchnię, biorąc udział m.in. w wykładach, wystawach, pokazach filmów, koncertach i piknikach na terenie całego kraju.

W programie imprez znajduje się m.in. zwiedzanie byłej bazy Cichociemnych w Audley End, pokaz filmu i wystawa o brytyjskiej filantropce Sue Ryder, testy do reprezentacji narodowej Polski w rugby w Londynie, bieg przełajowy w Bournemouth, wyścig gokartowy w Dorchester oraz regaty o Puchar Ambasadora RP, a także parada jachtów wokół wyspy Wight.

Anna Kalata z Fundacji Sue Ryder w Warszawie tłumaczyła, że udział w programie PHD to dla niej okazja to przypomnienia postaci brytyjskiej działaczki, która – jej zdaniem – „powinna być powszechnie znana, bo zrobiła bardzo wiele dla Polski”.

„Jej związki z Polską sięgają drugiej wojny światowej, kiedy służyła w korpusie FANY przy dowództwie operacji specjalnych SOE, gdzie w ramach działalności spotkała wielu polskich Cichociemnych. Od tego zaczęło się jej zainteresowanie naszym krajem, a Polacy bardzo jej zaimponowali swoją miłością do Ojczyzny i odwagą. Po wojnie częściej przyjeżdżała do naszego kraju i zaczęła nam pomagać” – przypomniała Kalata.

Jak dodała, Ryder pojawiła się w Polsce po raz pierwszy w 1945 roku, kiedy jako wolontariuszka pomagała przy odgruzowywaniu Warszawy z powojennych zniszczeń.

„Regularną działalność związaną z Fundacją zaczęła prowadzić w drugiej połowie lat 50., dosyć szybko budując domy opieki. W Polsce powstało ich szczególnie dużo: na 80 domów, które stworzyła w kilkunastu krajach świata, aż 30 powstało (tutaj), z czego pierwszy w Konstancinie” – powiedziała Kalata, dodając, że Brytyjka pracowała m.in. z byłymi więźniami nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych.

Jak zaznaczyła, związki Ryder z Polską były na tyle bliskie, że kiedy w 1978 roku otrzymała tytuł baronessy to za siedzibę swojego szlachectwa obrała Warszawę, przyjmując tytuł honorowy Baroness Sue Ryder of Warsaw.

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki tłumaczył w rozmowie z polskimi mediami, że dzięki zaangażowaniu w Dni Polskiego Dziedzictwa Narodowego „Polacy są bardziej zintegrowani, otwierają się na Brytyjczyków i często z zaprzyjaźnionymi Brytyjczykami organizują przeróżne wydarzenia, które odpowiadają na zapotrzebowanie lokalnych społeczności”.

Zgodnie ze zwyczajem z poprzednich lat, w niektórych miastach – np. w Oksfordzie – na miejskim ratuszu zawisła także polska flaga.

Ambasada RP w Londynie nagrała także we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej, Centre for Democracy and Peace Building i szkołą językowa PolWord sześciominutowy film, w którym czołowi brytyjscy parlamentarzyści opowiadają m.in. o swoich doświadczeniach związanych z Polską i współczesnym wkładzie blisko milionowej społeczności Polaków w rozwój Wielkiej Brytanii, a także wypowiadają krótkie zdania po polsku.

Na ekranie pojawiają się m.in. urodzony w Warszawie Daniel Kawczyński, Nigel Evans i Chris Davies z Partii Konserwatywnej, mające polskie matki Rosena Allin-Khan i Paula Sherriff oraz reprezentujący zamieszkiwany przez tysiące Polaków zachodniolondyński okręg Ealing Stephen Pound (Partia Pracy), a także przedstawiciele Szkockiej Partii Narodowej i północnoirladzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP).

Oficjalnym symbolem inicjatywy jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię.

Pełna lista wydarzeń w ramach Dni Polskiego Dziedzictwa Narodowego jest dostępna na stronie ambasady RP w Londynie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl