Stowarzyszenie wzywa do zakupu szpitala

Zarząd woj. śląskiego chce sprzedać spółkę, która w ub.r. przejęła kontrakt i zarządzanie dużym szpitalem w Tychach. Wojewódzki szpital specjalistyczny ma zysk i kontrakt na leczenie warte 55 mln zł, jednak firma, która robiła wycenę placówki proponuje by sprzedać go za 6 mln zł.

Jeszcze dwa lata temu szpital miał olbrzymi dług w związku z czym zarządzanie placówkom  powierzono  spółce Megrez.   Dawny dług przejęły szpitalne poradnie a szpitalna spółka wystartowała z czystym kontem.

W ubiegłym roku urząd marszałkowski zdecydował jednak o sprzedaży placówki. Stowarzyszenie „Tychy Naszą Małą Ojczyzną” wzywa prezydenta miasta Tychy, aby zgodnie z prawem pierwokupu nabył placówkę.

W tej sprawie 5 lutego członkowie stowarzyszenia organizują posiedzenie „okrągłego stołu” do którego zapraszają marszałka woj. śląskiego Mirosława Sekułę i prezydenta Tychów Andrzeja Dziubę.

– Apelujemy poprzez to spotkanie i inne podejmowane od pewnego czasu działania, żeby prezydent Tychów Andrzej Dziuba dogadał się z panem marszałkiem Mirosławem Sekułą ws. pierwokupu. Wycena tego szpitala jest niebywale atrakcyjna: 6 mln zł i w drodze negocjacji miasto Tychy mogłoby przejąć ten szpital. To bogate miasto: budujemy stadion za 130 mln, park wodny za 80 mln. Tak samo możemy przejąć szpital za 6 mln i wpłynąć na to, co się w nim dzieje. Dlatego walczymy o ten szpital, żeby nie przeszedł w prywatne ręce – mówił Jakub Chełstowski, radny Tychów.

Organizatorzy spotkania zapowiadają, że w przypadku odstąpienia od rozmów lub nieobecności włodarzy Tychów i województwa śląskiego rozpoczną przygotowania do protestu społecznego.

RIRM

drukuj