fot. wikipedia.org

Stolica: pikieta w obronie oświaty polskiej na Wileńszczyźnie

Przed ambasadą litewską w Warszawie trwa pikieta w obronie oświaty polskiej na Wileńszczyźnie. Dr Bogusław Rogalski, ekspert do spraw Polaków na Litwie, podkreśla, że władze litewskie robią wszystko, aby część polskich szkół zamknąć.

Trzeba się temu sprzeciwiać i pokazywać swoje niezadowolenie z działań władz litewskich – zaznacza dr Bogusław Rogalski.

– Od pewnego czasu prowadzona jest przez władze litewskie kolejna z rzędu reorganizacja szkolnictwa na Litwie. W jej wyniku kolejne polskie szkoły znikną z mapy sieci polskich szkół Wileńszczyzny. Tym razem władze litewskie nie chcą przyznać akredytacji ok. 10 polskim szkołom średnim, które już od okresu po II wojnie światowej nauczały w języku polskim. Są to stare, bardzo słynne szkoły średnie. Akredytacji nie udziela im się z powodu przyczyn typowo politycznych – po to, aby młodzież polska nie mogła się uczyć w języku polskim w szkole średniej – powiedział dr Bogusław Rogalski.

Podczas demonstracji zostanie złożona petycja do ambasadora Litwy w Polsce z protestem przeciwko dyskryminacji Polaków na Wileńszczyźnie. Na pikiecie będą obecne m.in. organizacje kresowe oraz młodzież, która chce pokazać swoją solidarność z Polakami mieszkającymi na Litwie.

RIRM

drukuj