fot. PAP/Piotr Wittman

Stocznia Gdańska na liście UNESCO?

Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj w siedzibie UNESCO w Paryżu polscy przedstawiciele złożą wniosek o wpisanie terenów postoczniowych  na prestiżową listę. Wraz z wnioskiem przekazany będzie projekt planu zarządzania tym obszarem.

Dokumenty w sprawie wpisania Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO złożą w siedzibie UNESCO w Paryżu wiceminister kultury Magdalena Gawin, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldowski oraz zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz.

Kampania na rzecz wpisania Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO została rozpoczęta przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we wrześniu ubiegłego roku. Wpisanie na listę UNESCO Stoczni to przede wszystkim prestiż, za którym nie idą wprost dodatkowe pieniądze, ale znacznie większe korzyści – mówi Tomasz Błyskosz, kierownik gdańskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

– Za tym prestiżem idzie przede wszystkim zwiększony ruch turystyczny, ale również takie kwestie, jak wzrost wartości nieruchomości. Wzrost ruchu turystycznego powoduje również, że napędza się lokalna, miejscowa gospodarka. Zyskuje na tym nie tylko miejsce wpisane na listę, ale także miasto i województwo – wskazuje Tomasz Błyskosz.

Stocznia Gdańska zajmuje ważne miejsce w historii Polski. W przyszłym roku przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, które zmieniły losy Europy i świata – podkreśla Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

– To w tym zakładzie pracy rozpoczął się demontaż komunizmu, to tutaj zaczęło się rozwalanie tego muru berlińskiego, który został postawiony na granicy dwóch państw niemieckich. To tutaj tak naprawdę ludzie zrozumieli, że wreszcie można wspólnie zdziałać o wiele więcej, że wspólnie można nawet obalić totalitarny system komunistyczny – zaznacza Krzysztof Dośla.

To nie pierwsza próba wpisania terenów Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie na prestiżowej liście znajduje się 16 obiektów z Polski.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl