Kraków: dziś rozpoczęcie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

W Krakowie rozpocznie się dziś 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto przywita 3 tys. gości z ponad 190 krajów. Uroczyste otwarcie sesji z udziałem przedstawicieli polskiego rządu będzie miało miejsce wieczorem na Wawelu.

Poza obradami Komitetu w Centrum Kongresowym odbywać się będą także zakulisowe rozmowy oraz tajne prezentacje zabytków zagrożonych. W sumie przewidzianych jest 35 wydarzeń.

Anna Paluch, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, ma nadzieję na zmianę zapisu charakteru Puszczy Białowieskiej na Światowej Liście dziedzictwa UNESCO.

– Jeśli już mówimy o sesji UNESCO, to w 2014 roku został popełniony ogromny błąd przy wpisie Puszczy Białowieskiej. (Nastąpiło to – red.) bez konsultacji ze społecznością lokalną (…) i w ogóle nie uwzględniono, że to jest dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, bo to dziedzictwo kilkuset lat działania miejscowej ludności. Wpisano wówczas Puszczę Białowieską jako „dziedzictwo przyrodnicze”, zupełnie ignorując wpływ na Puszczę tych pokoleń ludzi, które nad nią pracowały. Zdrowy rozsądek nakazywałby zmianę tego wpisu właśnie na „dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze” – wskazuje Anna Paluch.

Kraków organizuje Sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wydarzenie będzie kosztować w sumie ok. 14 mln zł.

Członkostwo Polski w Komitecie Światowego Dziedzictwa przypada na lata 2013-2017.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl