fot. pixabay.com

Stabilny rating Polski

Agencja Standard & Poor’s utrzymała rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

Agencja prognozuje spadek polskiego PKB w 2020 roku na poziomie 3,4 proc. Przypomina, że na finansach ciążyć będzie pokaźny impuls fiskalny, jaki przyniosły tarcze: antykryzysowa i finansowa. Efektem tych działań będzie silne odbicie w gospodarce już w roku 2021. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych utrzyma się poniżej 60 proc. PKB. Stąd decyzja o utrzymaniu ratingu na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

To sygnał, że rząd prowadzi skuteczną politykę gospodarczą – wskazuje minister finansów Tadeusz Kościński.

– Agencja podkreśla, że mamy dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, bezpieczny poziom długu publicznego i prywatnego oraz rozważnie prowadzoną politykę pieniężną ze stabilnym systemem bankowym – zaznacza Tadeusz Kościński.

W 2021 roku Agencja spodziewa się wzrostu gospodarczego sięgającego blisko 5 proc. Według prognoz, polska gospodarka ucierpi przez kryzys najmniej spośród wszystkich gospodarek Unii Europejskiej. W długim terminie – na co wskazuje Agencja – perspektywy wzrostu może obniżać spadająca populacja osób w wieku produkcyjnym, obniżająca się wydajność pracy i słaby poziom inwestycji prywatnych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl