Spotkanie szefów państw Grupy Wyszehradzkiej

W Warszawie odbędzie się dziś spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Grupa zrzesza cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Do czerwca przewodnictwo w Grupie sprawuje Polska. Dzisiejsze rozmowy będą dotyczyć  zacieśnienia współpracy, a także budowaniu spójności między społeczeństwami państw Grupy. Dyskusja ma dotyczyć też gospodarki i infrastruktury, a także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Jest to jubileuszowe, dziesiąte spotkanie przewodniczących Grupy. W marcu także w Warszawie spotkali się szefowie rządów państw V4 wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollandem.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, mówi, że Grupa ta największe znaczenie miała w latach ’90, dziś traktowana jest raczej symbolicznie.

Zakładaliśmy, że współpraca regionalna pozwoli nam dzielić się doświadczeniami, wymieniać opinię na temat transformacji naszych krajów, a  następnie kontaktów z Unią Europejską. Trochę liczyliśmy na to, że pokazując jak jesteśmy kooperatywni w regionie, UE dostrzeże atuty współpracy. Ten cel został wykorzystany w latach ’90 i od tamtego czasu, kiedy weszliśmy do UE – Grupa Wyszehradzka poszukuje jakiegoś celu funkcjonowania – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Grupa Wyszehradzka ma pewne założenia, które w obecnej sytuacji politycznej nie są możliwe do zrealizowania, jednak w dalszej perspektywie może się przyczynić do zacieśniania współpracy w regionie – dodaje poseł Witold Waszczykowski.

– Dzisiaj mówiąc o tej Grupie należy podkreślić to, że dobrze że istnieje. Kiedyś, kiedy nastąpi nowa dyplomacja w Polsce, która będzie powracała do myśli śp. Lecha Kaczyńskiego, aby oprzeć naszą politykę zagraniczną o bardziej wzmocnione kontakty w regionie, to Grupa Wyszehradzka może być podstawą tej współpracy. Dzisiejsza dyplomacja traktuje tę Grupę dekoracyjnie – tak, aby pokazać jakąś aktywność w Europie. Niestety nie wykorzystuje tej Grupy jako pewnego frontu nacisku regionów w Unii Europejskiej i w NATO – podkreślił poseł.

Wypowiedź posła Witolda Waszczykowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl