Węgry: Marszałkowie Sejmu i Senatu na spotkaniu szefów parlamentów V4

Marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski przybyli w czwartek do Budapesztu, gdzie w piątek spotkają się z szefami parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Tematy rozmów to wzmocnienie reprezentacji parlamentów narodowych w Unii Europejskiej  i rozszerzenie Unii.

Centrum Informacyjne Sejmu podkreśla, że spotkanie ma charakter nieformalny, a jego gospodarzem będzie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koever.

W piątkowym spotkaniu wezmą też udział: Milan Sztech i Jan Hamaczek – przewodniczący Senatu i Izby Poselskiej Republiki Czeskiej oraz przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej Andrej Danko.

CIS wskazało, że rozmowy przewodniczących parlamentów państw V4 odbędą się niedługo po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) w Brukseli, podczas którego Unia Europejska i państwa PW przyjęły wspólną deklarację, dotyczącą rozwoju współpracy. CIS podkreśla, że dokument uznaje europejskie aspiracje Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, ale nie daje im perspektywy dołączenia do Wspólnoty.

Wizyta marszałka Senatu na Węgrzech, jak podaje senackie biuro prasowe, potrwa do niedzieli. Oprócz spotkania w piątek z szefami parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej marszałek Karczewski wręczy Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej węgierskiemu ministrowi Csabie Latorcaiowi.

W sobotę Stanisław Karczewski spotka się z dziećmi i młodzieżą polonijną, potem będzie rozmawiać z liderami Polonii węgierskiej. W niedzielę marszałek Senatu złoży kwiaty m.in. przed pomnikami: Solidarności Polsko-Węgierskiej 1956 r. i Józefa Bema oraz pod Pomnikiem Męczenników Katynia.

Grupa Wyszehradzka to organizacja regionalna skupiająca państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Węgry i Słowację. Współpraca wewnątrz V4 opiera się na dialogu politycznym, który możliwy jest dzięki licznym spotkaniom prezydentów, premierów, ministrów i szefów instytucji państwowych oraz przewodniczących parlamentów. Istotne są także działaniach resortów (współpraca sektorowa) oraz władz samorządowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl