fot. abpgadecki.pl

Spotkanie przedstawicieli mediów katolickich z ks. abp. Stanisławem Gądeckim

W Poznaniu odbyło się spotkanie redaktorów naczelnych i przedstawicieli głównych katolickich stacji radiowych oraz telewizyjnych, a także prasy katolickiej z ks. abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym KEP, metropolitą poznańskim. Odbyło się ono na zaproszenie ks. abp. Stanisława Gądeckiego w związku z przygotowaniami do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. W spotkaniu wziął udział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, powiedział, że spotkanie – oprócz kwestii organizacyjnych – miało uświadomić znaczenie obchodów chrztu Polski oraz zwrócić uwagę na wydarzenia, które będą miały miejsce w obecnym roku. Rzecznik KEP-u wymienił: Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO oraz Jubileusz Miłosierdzia.

Ks. abp Stanisław Gądecki, który zajmuje się przygotowaniem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, zachęcał osoby odpowiedzialne za media katolickie do współpracy na rzecz przekazywania pozytywnych treści.

– Ksiądz arcybiskup mówił o współpracy. Jest taka piosenka: „Abyśmy byli jedno”. Podobnie w tym przypadku – abyśmy byli jedno w przekazywaniu radości chrztu, tworzeniu dobrej atmosfery. Niektórym może zależy na tym, żeby nie przekazywać najlepszych informacji. Ważne jest więc żebyśmy razem potrafili te informacje przekazywać – zaznaczył ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.  

Rzecznik KEP-u powiedział też, że podczas spotkania przewodniczący KEP-u zwrócił uwagę na znaczenie chrztu dla naszego kraju i wyjaśnił dlaczego obchodzona jest właśnie 1050. rocznica tego wydarzenia.

– W Piśmie Świętym jubileusz jest co 50 lat. Dlatego obchodzona jest 1050. rocznica. Ksiądz arcybiskup podkreślił ważną rolę chrztu dla naszej polskiej tożsamości. Powiedział, że chrzest miał znaczenie zarówno dla naszej kultury, przede wszystkim wiary, ale był też wydarzeniem państwowotwórczym. Dlatego jest to ważne wydarzenie – powiedział ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP-u zwrócił uwagę, że dziś są lepsze warunki do tego, by świętować tak ważną rocznicę.

– Następuje pewna normalizacja w obchodzeniu uroczystości chrztu Polski. Pamiętamy co się działo, kiedy obchodzona była 1000. rocznica chrztu.  Jedna osoba opowiadała, że w Drohiczynie – mojej rodzinnej diecezji – jak były obchody to władze komunistyczne na siłę wywoziły dzieci do Warszawy. A teraz jest normalizacja, można razem świętować  – wyjaśnił rzecznik KEP-u.

W spotkaniu z ks. abp. Stanisławem Gądeckim udział wzięli, między innymi:  z Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR (dyrektor rozgłośni) oraz o. Piotr Dettlaff CSsR, z „Naszego Dziennika” red. Ewa Nowina-Konopka i jej zastępczyni, z KAI-u red. Marcin Przeciszewski, z „Niedzieli” red. Lidia Dutkiewicz, z „Gościa Niedzielnego” ks. Marek Gancarczyk, z „Idziemy” ks. Henryk Zieliński, z „Przewodnika Katolickiego” ks. Mirosław Tykfer, z redakcji katolickiej TVP ks. Rafał Sztejka, z redakcji katolickiej Polskiego Radia ks. Krzysztof Ołdakowski.

RIRM

drukuj