fot. PAP/Paweł Supernak

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Islandii

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w pałacu prezydenckim z przywódcą Islandii Gudnim Johannessonem. Strony rozmawiały z m.in. o sytuacji Polaków w Islandii oraz o współpracy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i NATO.    

Przywódcy podpisali też wspólną deklarację dotyczącą nauczania języka polskiego w Islandii. Po wspólnych rozmowach prezydenci wygłosili oświadczenia.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na bardzo dobre relacje między Warszawą a Rejkiawikiem. Zapowiedział też wspólną współpracę w zakresie projektów geotermalnych.

– Mamy ogromne pokłady energii geotermalnej w Polsce. W związku z tym mamy ogromną perspektywę w tym zakresie, a Islandia pod tym względem jest absolutnym liderem. To wykorzystanie energii geotermalnej w Islandii jest bardzo duże. Rozmawiamy z panem prezydentem również o współpracy w tym zakresie, o korzystaniu z doświadczeń i wzorców islandzkich. Jest tutaj rzeczywiście duża perspektywa do współdziałania – mówił prezydent Andrzej Duda.

Popołudniu prezydent Islandii spotka się z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Rozmowy mają dotyczyć stosunków dwustronnych, współpracy parlamentarnej oraz gospodarczej.

W kolejnych dniach islandzka para prezydencka uda się m.in. do Gdańska, gdzie złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Prezydent Islandii wraz z małżonką wizytę w Polsce zakończy w czwartek.

RIRM

drukuj