Spotkanie MEN z samorządowcami ws. reformy edukacji

Samorządowcy z całego kraju będą dziś rozmawiać z szefową Ministerstwa Edukacji Narodowej Anną Zalewską ws. reformy edukacyjnej. Konsultacje Zespołu Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbędą się w siedzibie resortu edukacji. Informację podał portal rmf24.pl.

To kolejne spotkanie, na którym minister edukacji pozna stanowisko samorządowców ws. planowanej reformy systemu edukacji.

Minister Anna Zalewska uczestniczyła wczoraj w konferencji „Rola i zadania samorządów po zmianach w szkolnictwie” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dyskutowała tam z samorządowcami z Mazowsza o planowanej reformie szkolnictwa.

Podczas spotkania z dziennikarzami szefowa resortu powiedziała, że zainteresowanie samorządów nowymi przepisami jest ogromne, a ich główne obawy związane są z pieniędzmi, np. na waloryzację płac nauczycieli.

– Mówiliśmy o pieniądzach dla samorządów w postaci subwencji oświatowej na sześciolatkach. W tej chwili w wykazie prac Rady Ministrów i Sejmu jest zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego pokazująca właśnie, że 6-latek będzie w subwencji oświatowej. Kwota na jednego ucznia w przedszkolu to 4300 zł – zaznaczyła Anna Zalewska.

W połowie września Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dwa projekty: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe.

W miejsce obecnie istniejących szkół resort chce wprowadzić m.in. 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. Zmiany te miałyby rozpocząć się we wrześniu 2017 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl