fot. PAP/EPA

Spór o przymusową relokację

Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych mówi wprost o obowiązkowym mechanizmie solidarnościowym w sprawie przyjmowania migrantów. Lewica próbuje wykorzystać jej słowa do podważenia pytania referendalnego w tej sprawie.

Na wyborczym spotkaniu we Wrocławiu współprzewodniczący Nowej Lewicy, Robert Biedroń, pokazał list od europejskiej komisarz ds. wewnętrznych. Polityk  mówił, że z listu jasno wynika, że przymusowej relokacji Polska mieć nie musi.

Każde państwo, które jest poddawane presji imigracyjnej, może być z tej relokacji zwolnione. Ylva Johansson pisze jasno i wyraźnie, że z uwagi na to, że do Polski napłynęło około miliona uchodźców z Ukrainy ze względu na tragiczną wojnę na Ukrainie, polski rząd może złożyć wniosek o zwolnienie z relokacji. Jak pisze pani komisarz, wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie – powiedział Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

W liście unijna komisarz mówi jednak wprost o obowiązkowym mechanizmie solidarnościowym.

„Wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do dostarczenia wkładu solidarnościowego zgodnie z ich obowiązkowym sprawiedliwym udziałem” – napisała Ylva Johansson.

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Co to znaczy w języku biurokracji europejskiej przymusowa solidarność? Albo przyjmujesz nielegalnych imigrantów, tylu ilu Komisja Europejska nakaże, albo płać 22-25 tys. euro (albo więcej), bo w rozporządzeniu, które jest teraz dyskutowane, może to być więcej – mówił szef polskiego rządu.

Także minister ds. Unii Europejskiej, Szymon Szynkowski vel Sęk, podkreśla, że odpowiedź unijnej komisarz potwierdza obowiązkową solidarność, czyli mechanizm relokuj albo płać.

„Potwierdza także, że Polska „może być” (ale nie „będzie”) z niego zwolniona, w zależności od Komisji i Rady. Przecież właśnie tej szkodliwej propozycji się sprzeciwiamy!” – napisał w mediach społecznościowych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dlatego Prawo i Sprawiedliwość chce, aby w sprawie przyjmowania nielegalnych migrantów Polacy wypowiedzieli się w czasie referendum.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl