Spadek liczby ludności po raz pierwszy od 66 lat

Liczba mieszkańców Hiszpanii w 2012 r. spadła o ok. 200 tys. osób. Jest to pierwszy spadek, jaki zanotowano od 1946 roku; spowodowany jest on m.in. gwałtownym odpływem imigrantów do krajów pochodzenia – podał w poniedziałek hiszpański urząd statystyczny. 

Liczba ludności Hiszpanii spadła do 47,1 mln mieszkańców, czyli o 206 tys. Z kraju wyjeżdżają nie tylko obcokrajowcy; wielu Hiszpanów również szuka pracy za granicą.

Wracający do krajów pochodzenia imigranci (oficjalnie zarejestrowani w Hiszpanii) to jednak główna przyczyna spadku ludności tego kraju. Wyjeżdżają głównie przyjezdni z Ameryki Łacińskiej, ale także z Rumunii i Maroka.

Imigranci opuszczają Hiszpanię ze względu na kryzys ekonomiczny i związaną z tym złą sytuację na rynku pracy. Poziom bezrobocia w Hiszpanii wynosi prawie 26 proc., a wśród młodych przekroczył już 50 proc.

W czasie boomu gospodarczego, który skończył się nagle w 2008 roku, do Hiszpanii napływali imigranci z Ekwadoru, Kolumbii i Boliwii, głównie do pracy na budowach. W latach 2000-2010 liczba imigrantów zwiększyła się z 924 tys. aż do 5,7 mln.

Populacja rodowitych Hiszpanów wzrosła w ubiegłym roku o 10 tys., co oznacza mniejszy przyrost niż w latach ubiegłych i nie rekompensuje spadku liczby ludności całego kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl