Hiszpania: demonstracje przeciwko rządowej polityce oszczędności

Na wezwanie związków zawodowych i organizacji społecznych na ulice Madrytu wyszły w sobotę tysiące manifestantów, by zaprotestować przeciw polityce oszczędności i projektowi ustawy zakazującej udziału w manifestacjach, na które nie wydano zezwolenia.

Manifestanci nieśli transparent z napisem: „Osądzić banki. Ratujmy służby publiczne, emerytury i ludzi”. Inne hasła głosiły: „Tak, możemy” i „Użyj swej siły”. W proteście brali udział przedstawiciele związków zawodowych – między innymi nauczycielskich i lekarskich – i blisko stu organizacji społecznych.

W ramach polityki drastycznych oszczędności, która ma wyprowadzić Hiszpanię z kryzysu finansów publicznych, od 2011 roku, tj. od dojścia konserwatystów do władzy, wydatki na oświatę zredukowano w całej Hiszpanii o 14 proc. Koszty społeczne strategii zaciskania pasa okazują się jednak bardzo wysokie. Bezrobocie sięga 26 proc. a wśród młodzieży przeszło 50 proc.

Niemniej sobotni protest w Madrycie nie przyciągnął tak wielkich tłumów jak liczne manifestacje, które przetoczyły się przez kraj w ostatnich dwóch latach – zauważa agencja AFP. Hiszpański ruch oburzonych oraz organizacja Greenpeace wezwała też w sobotę do protestów przeciw projektowi ustawy przeciw nielegalnym manifestacjom.

Projekt, choć nie został jeszcze zatwierdzony, już wzbudza żywą polemikę; przewiduje on m.in. kary sięgające 600 tys. euro za udział w manifestacji, na którą nie wydano zezwolenia. Greenpeace wywiesił na fasadzie wielkiego, pustego budynku transparent mierzący 315 metrów kwadratowych z napisem „Nie – dla ustawy przeciw manifestacjom”. Hiszpańska lewica określiła projekt tej ustawy jako formę „represji wymierzonych w obywateli”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl