Sondaż TNS: ewentualna koalicja opozycji i KOD z przewagą nad PiS

Gdyby teraz odbyły się wybory ewentualna koalicja opozycyjnych partii, razem z KOD-em, dostałaby 38 procent głosów, a Prawo i Sprawiedliwość – 33 procent – wynika z sondażu dla „Gazety Wyborczej”, który nie uwzględnia partii Kukiz’15.

Badanie miało zmierzyć stan nastrojów społecznych po antyrządowych protestach Komitetu Obrony Demokracji.

Czy koalicja powstanie – nie wiadomo. O jednolitym bloku mówili na razie politycy PO i Nowoczesnej. Wiele znaków zapytania budziłby również program takiej koalicji.

Jak mówi dr Michał Kuź, tego typu szeroka koalicja mogłaby doraźnie powstać, ale trudno byłoby ją pogodzić programowo, a w tym przypadku nie można nawet wskazać żadnej wizji Polski ani lidera. Politolog ocenia, że cały ruch opiera się na niechęci do PiS oraz politykierstwie najniższej próby.

– Ta koalicja, którą rysuje „Gazeta Wyborcza” jest pisana patykiem na piasku. To są ludzie pozbawieni jakiegokolwiek pozytywnego programu, jakiejkolwiek wizji pozytywnej Polski – w tych niezwykle trudnych i złożonych czasach, w których żyjemy – poza czymś co ja sam nazywam,  parafrazując Adama Michnika, „zoologicznym antykaczyzmem”, który te partie prezentują. Nie potrafią powiedzieć nic konkretnego poza tym, że należy opublikować wyrok Trybunału, co być może samo w sobie nie jest postulatem bezsensownym, ale na tym nie można oprzeć całego programu wyborczego – komentuje dr Michał Kuź.

Według wspomnianego badania powstanie antypisowskiej koalicji nie zmieniłoby stabilnego  poparcia dla partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego.

Sondaż TNS dla ,,Gazety Wyborczej” z 10 maja przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie telefonicznej 1000 Polaków.

RIRM

drukuj