SOK z większymi uprawnieniami

Najprawdopodobniej od nowego roku strażnicy ochrony kolei będą mieli takie same uprawienia jak policjanci – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Do konsultacji społecznych trafił projekt przygotowany w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, który zakłada włączenie tej grupy zawodowej do służb mundurowych.

Zmiany w Straży Ochrony Kolei dotyczą m.in. kwestii płacowych i emerytalnych, a także warunków jakie musi spełniać kandydat na funkcjonariusza. Od 1 stycznia w SOK pracować będą mogły osoby, które spełnią kryteria obywatelstwa, niekaralności oraz psychicznej i fizycznej zdolności do służby.

Poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych podkreśla, że zmiana pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa przewozów osób i towarów.

– Wzmocnienie funkcji służby ochrony kolei, niektóre elementy, które posiadają służby mundurowe, będzie przede wszystkim służyło zwalczaniu tej przestępczości, którą obserwujemy na kolei od zawsze, czyli na pewno zmniejszy to różnego rodzaju kradzieże w przewozach towarowych, ale z punktu widzenia ochrony praw pasażerów pozwoli szybciej wszczynać postępowania w stosunku do naruszeń zdrowia i życia wobec tych pasażerów, którzy takimi atakami są dotykani. Wzmocni to po prostu poczucie bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, także generalnie ten kierunek jest bardzo pożądany – wyjaśnia Jerzy Polaczek.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017r. Tym samym strażnicy ochrony kolei przestaną podlegać Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa, a nadzór nad nimi przejmie resort spraw wewnętrznych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl