fot. PAP/Paweł Supernak

Socjolog G. Wiński: manifestacja KOD próbą dyskredytacji PiS

Manifestacja przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego to próba zdyskredytowania PiS – ocenia socjolog Grzegorz Wiński. W ten sposób odniósł się on do inicjatywy tzw. Komitetu Obrony Demokracji, która rozpoczęła się w Warszawie.

W akcji którą wspiera m.in. „Gazeta Wyborcza” uczestniczą posłowie PO, Nowoczesnej, PSL-u i działacze lewicy.

Przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji podkreślają, że chcą ponadpartyjnym frontem bronić demokracji i wyrażać swoje zaniepokojenie tym, co dzieje się ostatnio z instytucjami demokratycznego państwa w Polsce.

Grzegorz Wiński zwraca jednak uwagę, że ta inicjatywa ma wymiar polityczny.

– To jest ze strony polityków Platformy Obywatelskiej, ale także tych skupionych wokół: Nowoczesnej i części PSL-u próba napompowania takiej histerii społecznej, która miałaby doprowadzić do być może przedterminowych wyborów. Natomiast na pewno doprowadzi ona do dyskredytacji polityków Prawa i Sprawiedliwości jako tych, którzy robią zamach na tzw. demokrację oraz sprzeciwiają się pewnemu ładowi społecznemu, zastanemu po poprzednikach. Trzeba  pamiętać o jednym – te ataki są robione z wykorzystaniem mediów, w dużej części publicznych, mediów, które nadal są usłużne Platformie Obywatelskiej i mediów, które czują zagrożenie dla własnych interesów –  podkreśla Grzegorz Wiński.

Z kolei jutro ulicami Warszawy przejdzie V Marsz Wolności i Solidarności organizowany przez PiS. Manifestacja ma upamiętnić kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Będzie też wyrazem poparcia dla rządu Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy.

Swoją demonstrację zapowiedzieli także Krucjata Różańcowa za Ojczyznę oraz Ruch Kontroli Wyborów.

RIRM

drukuj